• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Eşyalarınızı güvenli şekilde yüklemek

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Bu yıl tatile aracınızla mı gidiyorsunuz? Eşyalarınızı toplarken önerilerimizi dikkate alarak güvenli ve stressiz bir yolculuk yapın.

Önce güvenlik
 • Büyük ve şekilsiz eşyalarınızı yerleştirirken yolcuların emniyet kemerlerini kullanmalarına engel olmamasına dikkat edin.
 • Çocuk koltuğunun güvenli ve yüklenen eşyalardan etkilenmeyecek şekilde yerleştirilmesine dikkat edin.
 • Aracınızın içinde başıboş evcil hayvan bırakmamaya dikkat edin. Yola çıkmadan önce evcil hayvanınızın ve kendinizin güvenliğini sağlayacak önlemler alın.
 • Yolcular için ayrılan bölgelere bavullarınızı koymaktan kaçının. 50km/s hızda yapılan ani frenlerde, sağlamlaştırılmamış eşyalar ağırlıklarının 50 katına kadar daha fazla etki yapabilirler.
Eşyalarınızı yüklemeyi planlayın
 • Büyük ve ağır eşyalarınızı bagajınızın en alt kısmına yerleştirerek aracınızın mümkün olduğunca en arka kısmına yerleştirmeye özen gösterin. Bu şekilde ağırlık merkezinizi mümkün olduğunca alçakta tutup ağırlık dağılımını dengeleyebilirsiniz.
 • Yolculuğunuz sırasında ihtiyaç duyabileceğiniz yiyecek, meşrubat, çocuk bezi, ilaç, oyuncak gibi eşyaları ulaşımı kolay olan yerlere yerleştirin.
 • Sürücünün ayaklarının çevresinde herhangi bir obje olmamasına dikkat edin. Sağlamlaştırılmamış objeler savrulduğu ya da pedalların altına sıkıştığı zaman tehlike oluşturur.
 • Aracın arka camının önüne, görüşü engelleyecek biçimde eşya koymayınız. Eğer aracınızın bagajı yetersiz kalıyorsa port bagaj kullanın. Eğer bagajınızı aşırı doldurmanız kaçınılmazsa, eşyalarınızın savrulmasını önlemek için sabitleyici kullanmaya özen gösterin.
 • Aracın üstüne konulan eşyalar aracın ağırlığı ve yüksekliğini değiştirdiği gibi çekişini de olumsuz etkilemektedir. Çatıdaki eşyalar sağlam yerleştirilmiş bir tavan bagajının içine, aracın taşıyabileceği azami ağırlık dikkate alınarak konmalı.
Lastik patlamasına karşı hazırlıklı olun
Eğer aracınızda RunOnFlat (patlasa da giden) lastikler kullanmıyorsanız, yükleme sırasında lastiklerinizin patlama ihtimaline karşı hazırlıklı olun. Olası bir patlama durumuna karşın, istepnenizin ulaşımı kolay bir yerde olmasına dikkat edin.

Aracınızı yükünüze uygun kullanın
Eşya yüklenmiş bir aracın hızı ve manevra kabiliyeti boş araçtan farklıdır. Araçta ailenizin ve fazla ağırlığın olması dikkatinizin dağılmasına ve görüş alanınızın kısıtlanmasına neden olabilir.

Yolculuk boyunca yola konsantre olmaya ve eşya yüklü aracın durma mesafesinin daha uzun olduğunu unutmamaya dikkat edin.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst