• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Etkili Cv Hazırlama Rehberi

Enver Çığşar

Yönetim Grubu
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Kimtex Tekstil San. A.Ş
merhabalar arkadaşlar;
cv hazırlama rehberi ektedir faydası olmadı dileğiyle.

Ekli dosyalar

• Etkili-CV-Hazırlama-Rehberi.pdf
    961,5 KB · Görüntüleme: 24
Bende bu konuya bir ekleme yapmak istiyorum. Çok değerli abimin yazısıdır. Bloğunu gezmenizi tavsiye ederim.

İşe Girmenin İlk Adımı; Cv Hazırlama
ozgecmis-cv.bmp
17 yıllık çalışma hayatımın ilk yıllarında seyrek olsa da, tüm dönemlerinde işe alım konularından da sorumlu oldum. Boş pozisyonların gerekliliklerine göre bir boş pozisyon için kimi zaman 10 Cv kimi zaman abartmaksızın 300 den fazla Cv incelemek durumunda kalmışımdır. Hal böyle olunca incelediğim Cv’lerin sayısı hatırı sayılır bir rakama ulaşmıştır sanıyorum.

İşe alım sürecinin kısalması adına Cv seçimine azami derecede dikkat etmek hayat kurtarıyor. Doğru kişiyi bulabilmek ve organizasyondaki boş kadroda işe başlatmak ve bunu en kısa sürede gerçekleştirmek, insan kaynakları departmanının pozitif sempati kazanması için oldukça etkili bir iş sonucudur. Maalesef ki İnsan Kaynakları departmanlarının sorumlusu olduğu ya da liderliğini yaptığı bir sürü sürecin içinde, diğer iş birimleri üzerinde en çok etkiye sahip olanı işe alım sürecinin performansıdır. Basit bir süreç gibi görünmesine karşın doğru yürütülmediğinde kaosa sebep olabilen hayati bir süreçtir.

Böylesine bir sürecin iyi yönetilip, işletme için en uygun şekilde neticelendirilip doğru kişinin işe alınması ve bu işin en kısa sürede yapılması çok da kolay olmamaktadır. İlgili ya da ilgisiz olabilecek tarzdaki tüm başvurular içerisinden önce genel bir tarama ile uygun olabilecek Cv’lerin ayrıştırılma gerekliliği ortaya çıkıyor. Bu bahsettiğim ayrıştırma uzun listenin oluşturulması için yapılan eleme değil. Pozisyon için olmazsa olmaz gerekliliklerden oldukça uzak Cv’lerin çıkarılması işleminden bahsediyorum. Bu aşamayı geçtikten sonra uzun listelerin oluşturulmaya başlanması daha uygun geliyor bana.

blog-17-300x114.jpg
Ön elemeyi tamamladık ama elimizde yüzlerce Cv var. Bunlardan uzun liste oluşturmak çok da öyle ilk eleme işlemi gibi kolay olmayacak. Uzun listeye girememiş ve daha sonra tesadüfen bana ulaştırılmış bir Cv’yi olumlu değerlendirip kısa listede yer verip sürece dahil ettiğim bir kişiyi işe aldığımı ve 3 yıl gibi bir sürede müdürlük pozisyonuna yükseldiğini burada paylaşmadan geçemeyeceğim. Bunun gibi örneklerin sıklıkla yaşanıyor olması işe alım sürecinin tesadüflere emanet edildiğinin bir göstergesi gibi yorumlanması hiç de yanlış olmaz. Uzun listenin oluşturulması aşamasında Cv’lerin gücü ortaya çıkıyor. Peki nasıl?

İşiniz insan kaynakların olunca galiba insanları gözlemlemekten keyif alıyor olmalı ya da işinizde ilerledikçe gözlemlemenin alışkanlığınız olmaya başladığını kabul etmemiz gerekecek. Hal böyle olunca ister istemez varsa Cv üzerindeki fotoğrafa kimi zaman sadece göz ucu ile de olsa bakmadan geçilemiyor. Fotoğraftaki kişi ile pozisyonda görev alacak ideal profilin örtüşüp örtüşmeyeceğinin tahlili yapılmaya çalışılabiliyor. Cv’de makul bir fotoğraf olsa sanırım fena olmaz… tabii yazlık bir yerde efil efil bir boy fotosunu kastetmiyorum, başvurulan pozisyonun gereklilikleri ile uyuşabilecek ve Cv’nin sahibi hakkında da bilgi verecek özgünlükte bir fotoğraf gayet anlamlı olacaktır.
blog-12-300x231.jpg

Göz ucu ile fotoğraf incelemesi tamamlandıktan sonra sanıyorum kişisel bilgilerin kısacık da olsa Cv’in en üstünde yer alması incelemeyi kolaylaştırıyor. Kişisel bilgiler ile hayal profil üzerine bir kişilik giydirmek, sanki tanışmışçasına diğer bölümleri incelerken bilgileri somutlaştırma açısından rahatlık sağlayacaktır düşüncesindeyim. Yani göz ucu ile bakılan fotoğrafın üstüne kişisel bilgileri yapıştırıp henüz yüz yüze gelmediğimiz adayı fiziksel bir hale getirip hayal etmeye başlayıveriyoruz beynimizin garip bir oyunu ile. Bu oyun karar aşamasında beynimizin seçim yapmasını kolaylaştırıyor.

En kritik ve önemli olduğunu düşündüğüm bölüm iş tecrübelerinin yer aldığı bölüm oluyor. Kronolojik sıra ile son işinden başlayıp aşağıya doğru ilk iş tecrübesine kadar tarih takip eden Cv’leri seviyorum. Kariyer yolunda nasıl ilerlendiği ve tahmini hedefi konusunda fikir edinmek mümkün oluyor. Elbette iş tecrübelerinin anlaşılır açıklıkta ve kısa ve öz bir şekilde açıklanması yerinde olacaktır. Bazı Cv’leri okumaktan yorulduğumu itiraf etmeliyim… iş tecrübelerinin aktarımında ne kadar çok yazılır ve ne kadar detaylandırılırsa iyi olur düşüncesini maalesef ki desteklemiyorum. Özet ama bir o kadar da açık bir anlatım her zaman daha uygun gelmiştir bana. İş tecrübesi edinememiş sadece okul dönemlerinde staj yapmış olanların da stajlarında nelerle ilgilendiklerini görmek seçim için önemli.
blog-24-300x224.jpg

Eğitimler, sertifika ve kurslar kısmı da kişinin kendisini hangi konularda geliştirmeyi istediğini gösterir bir bölümdür. Burada pozisyonla ilgisi olmayan birçok eğitim ya da kursun yer almasını pek uygun bulmuyorum. Sadece eğitimlerinin üç dört sayfa yazılmış olduğu Cv’leri hiç sevemedim. Bana kişi hakkında “kendisini tanımıyor, ayran gönüllü, ne istediğini bilmiyor” izlenimi uyandırıyor.

Uzun listenin doğru şekilde oluşturulması, işe alımın yapılabilmesi ve pozisyonun kapatılabilmesi için çok önemli olduğu bir gerçek. Sürecin kısa bir sürede tamamlanabilmesi için doğru adayların uzun listeye dahil edilebilmesi gerek. Tüm başvuruların titizlikle incelenip uygun olmayanların ayrıştırılması da sürecin önemli bir adımı. Eleme yaparken dikkat ettiğim ve kritik gördüğüm noktaları paylaştığım bu noktaları Cv hazırlarken gözetmek yerinde olacaktır.

Cv hazırlamak için birçok şablon ve yöntem internet üzerinde erişilebilir durumda. Hangi şablon ve teknik ile yapılırsa yapılsın özgün ve Cv sahibini yansıtacak tarzda olması gerektiğini düşünüyorum. Cv’niz nasıl olursa olsun; işe uygun ve sizi yansıtacak şekilde olsun…

Alıntıdır.
Kaynak linki:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!