Fümigasyon

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.268
Tepki puanı
1.679
Konum
Londra
Güvenlik ve Emniyet tedbirleri:

Fümigasyon yetkili bir kişinin ( fümigasyon operatörü) gözetiminde yapılmalıdır. Fümigasyon anbında ve örtülerin açılmasında personel mutlaka ilaçlama kıyafetli, tam yüz maskesi ve eldiven kullanmalıdır. Tam yüz maskesi kullanırken fosfin gazına karşı B tipi veya bu gaz için üretilmiş filtreler önerilmektedir.

AIP ve Mg 3P2 preparatlarının su ile yanabilme özelliğimden dolayı, tütünleri örtmek için kullanılan örtüler ile birlikte zemin, uygulayıcıların eldivenleri, ilaçlama kıyafetleri ve ayakkabıları kuru olmalıdır. Fümigasyon başlangıcında, sürenin bitip depoların tamamen havalandırıldığı zamana kadar depolara giriş yapılmamalıdır. Fümigasyon yapılan alanlara uyarı tabelaları asılmalıdır. Havalandırma en az 48 saat sürmelidir. Havalandırma bitmeden tabelalar kaldırılmamalıdır.Fümigasyon yapıldıktan sonra elbiseler değiştirilmeli, el yüz su ve sabun ile yıkanmalı, duş alınmalıdır.

Fümigasyon alanlarında yangın söndürücüler bulunmalıdır. Depo personeline Fümigasyonun yapılacağı tarih, saat ve fümigasyon alanı bildirilmelidir. Fümigasyon alanında bulunan metal malzemeler (gümüş, bakır, altın ve bunların alaşımları) Hidrojeb Fosfşitin korozitif etkisinden korunmalıdır. Bu amaçla bütün elektrik kontrol noktaları( hazneler, düğmeler, şartel kutular) duman dedökterleri iletişim aletleri, bilgisayar, hesap makineleri ve diğer elektronik ekipmanlar fümigasyondan önce korunmalı veya ortamdan uzaklaştırılmalıdır.

Acil ihtiyaç anında çağrılacak kişilerin isim, adres ve telefon numaralarının bulunduğu bir liste hazırlanmalıdır.

Depoda yangın çıkması durumunda itfaiyeye derhal haber verilmelidir. Fosfin gazının özellikleri ve fümigantın su ile reaksiyona girebileceği, yangının kuru kum, köpük, CO2 gazı ile söndürülebileceği bildirilmelidir.

İmha:

Fümigasyonu sona eren partilerden kullanılan fümigant artıkları, reaksiyona girmeyen aktif madde içerdikleri için toplanıp zararsız hale getirilmelidir. Bu işlem yapılırken, personel ilaçlama kıyafeti, eldiven ve tam yüz maskesi kullanmalıdır. İmha açık havada, insanlardan uzak ve güvenlik tedbirlerinin alındığı yerlerde yapılmalıdır.

İmha 2-3 oranında su dolu variller içinde, Fümigant artıklarının tamamen su altında 48 saat tutulması şeklinde gerçekleştirilir. Yağmurlu havalarda imha yapılmamalıdır.

Fosfin zehirlenmesi ve ilk yardım :

Zehirlenme gazın solunması, fümigantın veya tozlarına yutulması yoluyla meydana gelebilir.

Belirtiler:

Solunum yolu ile alınan fosfin gazının miktarına bağlı olarak belirtilen hemen veya bir süre sonra görülebilir. Hafif etkilerde; yorgunluk, kulak çınlaması, bulantı,göğüste huzursuzluk ve basınç görülebilir. Ağır etkilerde ise; hızla yorgunluk bulantı, kusma, mide ağrısı, ishal, baş dönmesi, göğüste ağrılar ve nefes alma zorluğu görülebilir.

Herhangi bir zehirlenme belirtisi görüldüğü takdirde derhal sağlık kuruluşuna baş vurulmalıdır. Fümigasyon ekibinden bir kişi zehirlenen kişi ile beraber hastaneye gitmeli ve kullanılan fümigantla ilgili bilgiler doktora verilmelidir. Antidotu yoktur.

İlk yardım;

Zehirlenme belirtileri görülen kişi derhal açık havaya çıkarılmalı ve sırt üstü yatırılıp sıçak tutulmalıdır. İlaç bulaşmış kıyafetler değiştirilmeli, el yüz su ve sabunla yıkanmalıdır. Solunum durmuş ise Suni solunum yaptırılmalıdır. Yoğurt, ayran, süt, tereyağı gibi panzehirler verilmemelidir.
 
Üst