• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Görevini Yaptı Işinden Oldu

Çalıştığı kimya fabrikasında işçilerin sağlığını tehdit eden unsurları rapor ettiği için işten çıkartılan doktor Ahmet Tellioğlu, hukuk mücadelesini kazandı. Mahkeme, “Hekim görevini yaptı” dedi.

haber.Jpeg

ARİF BALKAN / İstanbul

Meslek hastalıklarıyla mücadelede mahkemeden örnek bir karar geldi. İstanbul 16. İş Mahkemesi, Organik Kimya A.Ş’de işyeri hekimi olarak çalışırken sağlık durumlarında ciddi sıkıntılar saptadığı işçileri İstanbul Meslek Hastalıkları Hastanesine sevk ettiği için işten çıkarılan doktor Ahmet Tellioğlu’nun işe iadesine karar verdi. Meslek Hastalıkları Hastanesi tarafından düzenlenen ‘toksik kimyasallara maruziyet’ raporlarının ardından, şirketin noter onaylı defterine bazı öneri ve uyarılar da yazan Tellioğlu’nu şirketi, suçlayıcı ifadeler kullandığı ve bunun da doğruluk ve sadakatle bağdaşmadığını belirterek geçen yıl
Mayıs ayında işten çıkarmıştı. Tellioğlu ise işe iade davası açtı.

Doktor doğrusunu yaptı
İstanbul 16. İş Mahkemesi’nde görülen davada Organik Kimya temsilcileri Haluk Erceber ve Asuman Yorulmaz, Tellioğlu’nun çalışanları gereksiz yere meslek hastanesine sevk ettiğini ve kışkırttığını iddia etti. Tellioğlu ise Organik Kimya’nın davranışının açıkça hekimin mesleki bağımsızlığının ihlali olduğunu söyledi. Mahkeme, gerekçeli kararında Tellioğlu’nun yasal düzenlemeler, kendisine verilen görev ve yetkiler dahilinde görevini yürüttüğünü belirterek “Meslek hastalıkları hastanesine sevk ve onaylı görüşlerini yazmak konularının olumsuz bir davranış olmadığı aksine öngörülen davranış doktorun görev ve yükümlülüğü” ifadelerini kullandı.
Tellioğlu, davanın 6331 sayılı İSG Yasasından sonra işyeri hekimlerinin mesleki bağımsızlığıyla ilgili olarak açılan ilk dava olduğunu belirterek “İş kazaları tam anlamıyla buzdağının görünen kısmı. Dipte devasa bir meslek hastalıkları kütlesi var” dedi.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst