• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Grup baskısı

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
İnsanlar genellikle, başkalarıyla oldukları zaman, her zamankinden daha farklı tepki gösterirler. Yalnız olduğumuz zaman yapmadığımız bazı şeyleri grup içinde yaparız. Başkalarının varlığı ve görüşleri, şu veya bu şekilde davranışlarımız üzerinde etkili olur. Sözgelimi arabada arkadaşları varken sürüş yapan bir genç, yalnız olduğu zamankinden daha farklı bir sürüş yapmak ister.

Halbuki sürücü olarak, kendi reaksiyonlarına karşı dikkatli olmak gerekir. Arkadaşlarımın varlığı sürüşümü herhangi bir şekilde etkiliyor mu? Onları kendime hayran bırakmak mı istiyorum? Güvensizlik mi duyuyorum? Bir hata yaparsam benimle dalga geçerler mi diye içimde bir korku var mı?

Grup baskısı gençler üzerinde son derece olumsuzluk yaratabilir ve sürücüyü, fazla düşünmeden birtakım eylemlere itebilir.

“Grup Baskısı” denilen şey işte budur. Bu deyimle, bir kişinin duygularını etkileyen bir olumsuz bir güç anlatılır. İşte bu güç, kişinin görüşünü değiştirir ve onun, grubun görüşleri ve istekleri doğrultusunda hareket etmesini sağlar. Grup baskısı altındaki bir kişi “her zamanki” benliğinden farklı bir benliğe bürünebilir.

Özellikle eğitimsiz cahil gençler arasında var olan hızlı sürüşler, fiyakalı kalkışlar, seri sollamalar, virajlara sert girmeler, sert fren yapmalar vb. uçuk davranışlar, eğitimli, kültürlü ve aklı başında gençler arasında hiç rağbet görmemesi son derece sevindiricidir. Grup baskısı altında olup ta bunu kabullenmeyenlerin gruplarını bu ikinci, yani aklı başında olanlardan seçmesi, en akılcı yol olarak görülmektedir.

Grup baskısından kurtulma yöntemleri
Grup felsefesini sorgulayın:
1. Toplum içindeki yerimiz neresidir?
2. Biz hangi amaca hizmet ediyoruz?
3. Acaba insanlar bizi nasıl değerlendiriyor?
4. Çevremizde seviliyor muyuz?
5. Saygın insanlar olmamız için neler yapmamız, kimlerin davranışlarını örnek
almamız gerekir?

Bu ve bunlara benzer konuları ortaya atıp, grubun nabzını yoklayarak, kimlerin düzelmek istediğini anlayabilirsiniz. Eğer ortamı ümitsiz ise, gruptan ayrılmanız en iyi çözümdür.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst