Gurbetçi Işçiye Askerlik Kolaylığı

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
969
Yaş
51
Konum
Ankara
Gurbetçi işçiye askerlik kolaylığı...
27 Ağustos 2015 / 09:10
cem_kilic.jpg

Cem Kılıç
Soru: Nijerya’da bir Türk müteahhitlik firmasında işçi olarak çalışıyorum. Askerliğimi erteleme imkânım var mı?

Cevap: Yurtdışında işçi olarak çalışan kişiler belirli şartlara sahiplerse askerliklerini erteleyebilirler. Konuyla ilgili yönetmelik uyarınca 38 yaş ve öncesinde olan kişiler, yurtdışında işçi olarak çalıştıklarını belgelemeleri ve hapis cezası nedeniyle adli makamlar tarafından aranmamak koşuluyla askerliklerini erteleyebilirler.
İşveren olsa da
Askerlik ertelemesi için kişinin yalnızca işçi statüsünde çalışıyor olması gerekmiyor. İşveren olarak kendi dükkanını işleten veya kendi nam ve hesabına çalışan kişiler de askerlik ertelemesi hakkından yararlanabilir. Diğer yandan bütün bu durumların belgelendirilmesi şarttır. Bu nedenle yurtdışında çalışan kişilerin durumlarını gösteren belgeleri hassasiyetle saklamaları çok önemlidir.

Gemi adamları dahil

İşçi ve işverenler dışında yabancı bandıralı gemilerde gemi adamı statüsünde çalışan kişilerin de askerlik ertelemesi hakları bulunmaktadır. Bu durumdaki kişiler de durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla askerliklerini erteleyebilirler.

Bedelliye başvuranlar

Askerlik ertelemesinden yararlanabilmek için dövizle askerlik dışında başka bir askerlik hizmetine başlamamış olmak gerekmektedir. Bu nedenle bedelli askerlik başvurusu yapmış bir kişi bu nedenlerle askerlik ertelemesi yapamaz.

Gerekli belgeler

Yurtdışında çalışması nedeniyle askerlik ertelemesi yapacak kişilerin başvuruda sunmaları gereken bazı evraklar söz konusu. İşçi olarak çalışması nedeniyle askerlik ertelemesi başvurusu yapacak kişiler şu belgeleri temin etmeli:
Bulunduğu yabancı ülkenin resmi makamlarından alınmış ve kendisine yabancı ülkede işçi statüsü sağlayan oturma veya çalışma izin belgesi ya da yabancı ülke vatandaşlık kimlik belgesi veya pasaportu ve umuma mahsus Türkiye Cumhuriyeti pasaportu veya yabancı ülke vatandaşlık kimlik belgesi ya da pasaportu ile başvuru yapmalılar.

Kaç yaşına kadar?

Konsolosluklarca başvuruları kabul edilen yükümlülerin yoklama, celp ve sevk gibi her türlü askerlik işlemi doğum yılına göre 38 yaşını tamamlayacakları yılın 31 Aralık tarihini aşmayacak şekilde ertelenir.
Başvuruda bulundukları yabancı ülkelerde süresiz oturma veya çalışma iznine ya da vatandaşlık hakkına sahip olan yükümlülerin ertelemeleri, başvurularının kabulünü müteakip doğum yılına göre 38 yaşını tamamlayacakları yılın 31 Aralık tarihine kadar yapılmaktadır.
Oturma veya çalışma izinlerinden uzun olanının bitim tarihi ile başvuru tarihi arasında yapılmaktadır.

Sağlık muayenesi

Askerlikleri ertelenmiş olan yükümlülerin yoklama sağlık muayeneleri, istekli olmadıkça yaptırılmaz. Yani askerliği ertelenmiş kişiler sağlık muayenesi yaptırmak zorunda değildir. Ancak, ertelemesi olsun ya da olmasın, askerlik hizmeti yapmaya engel sağlık sorunları olduğunu bulundukları ülkedeki konsolosluklara müracaatlarında beyan edenlerin sağlık raporları ile bu raporların düzenlenmesine esas muayene ve tetkik evrakının Türkçe tercümeleri, incelenmek üzere konsolosluklarca doğrudan Millî Savunma Bakanlığı Sağlık Dairesi Başkanlığı’na gönderilir. İsterlerse, askerlik şubeleri tarafından sevk edilecekleri asker hastanelerinde de sağlık muayenelerini yaptırabilirler.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst