• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Hava kompresörü duvar teknik özellikleri

Kamil Can

Kayıtlı Üye
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Anadolu Efes
Herkese merhaba,

İşletmemizde açık alanda bulunan bir hava kompresörü etrafına patlama ihtimaline karşı duvar yapma kararı aldık.
Kompresör yakınında bir dinlenme alanı var. (yaklaşık 15 metre mesafede) Yapacağımız duvar kompresör boyunu geçecek şekilde 1.3 metre ve 15 cm kalınlıkta olacak. Konu ile ilgili teknik bir veriye rastlayamadım. Herhangi bir yönetmelik, standart vb. ilgili şartlar var mı?

Merhaba Kamil bey,

Benimde aklımda böyle bir yönetmelik yok açıkçası ama yönetmelik olsa bile kalınlık belirtilmesi çok mantıklı gelmiyor bana. Çünkü çeşitli basınçlarda kompresörler var ve her kompresörün basıncı farklı olacağı için duvar kalınlığıda farklı olacaktır.

Benim size önerim bu duvarı bir statikçiye hesaplatmanız olacaktır. Maksimum basınca göre bir hesap sanırım birçok problemi çözecektir.

Kamil Cannaçizane fikrimi belirtmek adına yazıyorum;
duvar tek taraflı mı inşa edilecek yoksa 4 tarafı da örülecek mi tam anlayamadım ama 4 tarafını örmekten bahsediyorsak orası bir oda gibi inşa edilebilir yani üzeri de kapatılabilir. Bu şekilde de kompresör odası niteliğine girer. bununla ilgili bir yazı paylaşıyorum umarım faydalı olur. İyi çalışmalar dilerim.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!

Ekli dosyalar

• processed-63DF8BC0-1602-4082-8CCE-B343E32E7165.jpeg
    processed-63DF8BC0-1602-4082-8CCE-B343E32E7165.jpeg
    4 MB · Görüntüleme: 14
  • processed-BE160D5C-CF93-4F26-9E40-9E0D399B1613.jpeg
    processed-BE160D5C-CF93-4F26-9E40-9E0D399B1613.jpeg
    2,6 MB · Görüntüleme: 14