Hidrolik kaldırma sistemleri

Fatih Özcan

Diğer Belge
Site Kurucusu
Kayıt
30 Mart 2014
Konu
1.476
Mesaj
2.126
Tepki
1.371
Şehir
Astana
1 Doğru krikoyu seçin
1.jpg
Kaldırmayı düşündüğünüz şeyin ağırlığını bilmeli ve en az % 20 daha fazla kapasiteye sahip bir kriko seçmelisiniz. Herhangi bir belirli kaldırma noktasında, daha fazla kapasite gerektiren olası yük kaymalarının farkında olun.

2 Her bileşeni kontrol et
2a.jpg2b.jpg

Hidrolik sisteminizi kurmadan önce her bileşeni kontrol edin. Hasar görmüş veya aşınmış bileşenleri kullanmayın. Hasarlı bileşenleri tamir veya değişim için teslim edin.

3 Emniyet talimatları
3.jpg
Tüm uyarı etiketlerini ve talimatlarını okuyun. Ekipmanı kullanmadan önce kullanım talimatları anlaşılmalıdır. Etiketleri kesinlikle ekipmandan çıkarmayın. Eksik, aşınmış veya hasar görmüş etiketleri değiştirin. Hidrolik ekipman kullanırken daima koruyucu gözlük ve koruyucu kıyafet kullanın.

4 Her bir krikoyu veya pistonu tabanından tamamen destekleyin
4a.jpg4b.jpg

Bireysel olarak veya bir sistemde kullanılan her kriko veya piston, yükü destekleyebilecek sağlam, katı ve kaymayan bir temel üzerinde tamamen desteklenmelidir.

5 Kriko yağ haznelerini geri çekerek doldurun
5a.jpg5b.jpg
Pompayı yalnızca önerilen seviyeye kadar doldurun; sadece bağlı kriko tamamen geri çekildiğinde doldurun.

6 Hidrolik sisteminizin nasıl çalıştığını bilin
6a.jpg6b.jpg
Bir yükü kaldırmak için hidrolik krikolarda veya el pompalarında uzatma veya ilave çubuk kullanmayın.

7 Yükü kaldırma noktasına ortalayın
7a.jpg7b.jpg
Yük, kriko üzerinde ortalanmalı veya eşit sayıda krikoya dağıtılmalıdır. Kriko merkezi dışına yükleme, silindirin kaymasına ve yük kaybına neden olabilir.

8 Birden çok kriko kullanırken yükü eşit olarak dağıtın
8a.jpg8b.jpg

Birden fazla kriko için, yükün tüm krikolara eşit şekilde dağılmasını sağlayacak kaldırma noktalarının yerini ve sayısını belirlemelisiniz. Buna yük dengesi denir. Yük dengesini doğru bir şekilde belirlemek için boyut, ağırlık merkezi ve yük geometrisi dikkate alınmalıdır.

9 Yük yükseldikçe yükün altını destekleyin
9.jpg
Yükü kaldırırken yükün altına destekleri yerleştirin. Her yükseltdiğinizde, daha fazla destek yerleştirin. Destekleri; sizi ve uzuvlarınızı yük ile kızak arasında bırakmayacak şekilde yerleştirin.

10 Kalıcı destek olarak kriko kullanmayın
10a.jpg10b.jpg
Hidrolik krikolar kalıcı destek olarak kullanılması amaçlanmamıştır, sadece kaldırmak ve indirmek için tasarlanmıştır. Yükü herhangi bir süre tutmanız gerekirse, işe uygun yardımcı elemanlar kullanılmalıdır.

11 Hidroliğin bağlanması
11a.jpg11b.jpg
Hızlı kaplinle bağlantı yaparken, kaplinlerin tam oturduğundan emin olun. Bağlantı parçaları, göstergeler vb. dişli bağlantılar sağlam bir şekilde sıkılmalı ve sızdırmaz olmalıdır. Asla bağlantı parçalarını bozabilecek veya iplik profilini soyabilecek şekilde aşırı sıkmayın.

12 Aşırı ısı veya kaynak sıçramasından kaçının
12a.jpg12b.jpg
Kaynak sıçraması kriko çubuklarına ve hortumlarına zarar verir. Hidrolik sıvı yüksek sıcaklıklara maruz kalırsa buharlaşabilir yada tutuşabilir.

13 Hidroliğin bağlanması
13a.jpg13b.jpg
Asla basınç altındaki hidrolik hortumları, teçhizatları veya kaplinleri ayırmaya çalışmayın. Krikoyu boşaltın, el pompasındaki serbest bırakma vidasını açın ve tüm hidrolik kumandaları birkaç kez kaydırın veya açın. Sistemde bir gösterge varsa, basıncın tamamen boşaltıldığından emin olmak için göstergeyi iki kez kontrol edin.

14 Pompaları hortumlarından taşımayın veya sürüklemeyin
14a.jpg14b.jpg
Bağlı bir hortumla kriko veya pompaları sürüklemek veya taşımak kaplinlere ve hortumlara zarar verebilir. Hasarlı kaplin ve hortumların kullanılması tehlikeli olabilir.

15 Hidrolik hortumları hasarlara karşı koruyun
15a.jpg15b.jpg
Hortumun üzerine keskin veya ağır nesneler düşürmeyin. Hortumu yoğun trafik alanlarından uzak tutun. Hortumun iç tel iplikçiklerine hasar vermekten kaçının. Hasar görmüş bir hortuma basınç uygulanması, patlamasına neden olabilir. Hidrolik hortumları yönlendirirken keskin virajlardan ve bükülmelerden kaçının.
 
Son düzenleme:
Yukarı Alt