• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Hükümetten Işçinin 20 Yıllık Tazminatını Yakacak Kanun

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili torba tasarıya eklenen madde ile işçinin güvenlik kurallarına uymaması halinde işveren iş sözleşmesini derhal feshedebilecek. Örneğin işçi üç kez baret takmazsa tazminatsız işten atılacak ve 20 yıllık tazminatı da yanacak. Bin lira olan işverenin baret vermeme cezası ise 500 liraya indi.

Meclis Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nun alt komisyonunda kabul edilen iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili torba tasarıya AKP milletvekillerinin önergeleriyle önemli eklemeler yapıldı. Tasarıya son dakika eklenen bir madde ile işçilerin kıdem tazminatsız olarak işten atılmasına gerekçe olan maddelere bir yenisi eklendi. Buna göre bir işçinin ‘kişisel koruyucu donanım kullanmaması, makine ve teçhizatın koruyucusunu etkisiz hale getirmesi, iş ile ilgili güvenlik kurallarına uymaması’ halinde işveren iş sözleşmesini derhal feshedebilecek. Ancak bunun için işçiyi ‘ayrı ayrı üç defa yazılı olarak uyarması’ gerekecek. Böylece alınan güvenlik önlemlerine uymadığı, örneğin baret takmadığı gerekçesiyle iş sözleşmesi ‘haklı nedenle derhal fesih hakkı doğuracak.’

Komisyonda gece çalışmalarının 7,5 saat ile sınırlandıran kural da değiştirildi. Buna göre sanayiden sayılmayan işlerde işçinin yazılı onayının alınması şartıyla 7,5 saatin üzerinde gece çalışması yaptırılabilecek. Düzenlemeye gerekçe olarak ise, ‘7,5 saatlik gece çalışmasının özellikle sağlık ve güvenlik sektöründe, işçiler açısından çeşitli sorunlara neden olması’ gösterildi.

Torba tasarıya eklenen başka bir madde ile reklamlarda küçük çocuk çalıştırılmasına yasal imkan getirildi. Mevcut kanunda 15 yaşını doldurmamış çocukların çalıştırılması yasak. Tasarıya son dakika eklenen başka bir madde ile ise Maliye Yüksek Eğitim Merkezi kapatılacak. AKP’lilerin kabul edilen önergesi ile Maliye Yüksek Eğitim Merkezi başkanı ve başkan yardımcısı kadrolarında bulunanların görevi kanun yürürlüğe girdiği tarihte sona erecek. Başkanın kadrosu bakanlık müşaviri kadrosu olarak değiştirilecek. Başkan yardımcıları ise vergi başmüfettişi kadrolarına atanmış sayılacak. Diğer personel ile her türlü doküman ise Personel Genel Müdürlüğü’ne devredilecek.

Alt komisyonun CHP’li üyesi Manisa Milletvekili Özgür Özel, tasarıya AKP milletvekillerinin önergeleriyle son dakika eklenen maddelerle işçi aleyhine ancak işveren lehine önemli düzenlemeler yapıldığını söyledi. Alt komisyon raporuna tuğla büyüklüğünde şerh yazacaklarını belirten Özel, “İşçi iş güvenliği tedbirini almazsa, örneğin üç kez baret takmazsa tazminatsız işten atılacak, işçilerin 20 yıllık tazminatını yakacaklar. Bin lira olan işverenin baret vermeme cezasını ise 500 liraya indirdiler. Tazminatsız çıkış, yani haklı fesih alanını dünya daraltmaya uğraşıyor. bir tek bizde genişliyor. Halbuki haklı fesih çok istisnai bir haldir. Komisyonda işverenin her türlü talebi baş göz üstüne yapıldı, işçinin her türlü talebine ise kaf dağının arkasında dendi.” diye konuştu.

Kaynak :
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst