• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Makale İnşaat sektöründe riskli alkol alışkanlıkları

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Aşırı alkol kullanımı kişinin sağlığını ve iş hayatını etkileyebilir. Kanada'da alkole bağlı kayıplar artarken, işverenlerin potansiyel alkol kötüye kullanımını nasıl ele alacaklarını bilmeleri çok önemlidir. Bu, özellikle işçi güvenliğinin çok önemli olduğu inşaat gibi sektörlerde önemlidir.

1706702958576.png

Riskli alkol kullanımını ele almanın faydaları​

İşte işyerinde potansiyel madde kötüye kullanımını ele almanın neden önemli olduğu.

İyileştirilmiş işyeri güvenliği

Alkol bağımlılığı işyerine taşındığında, iş arkadaşlarıyla çatışmalar, hırsızlık ve sorumluluk sorunları gibi sorunlara yol açabilir.

Madde kullanımını ele aldığınızda, herkes için güvenli bir işyerini teşvik etmiş olursunuz. Çalışanların güvenli bir ortamda en iyi performansı gösterme olasılığı daha yüksektir.

Daha düşük iş gücü devir oranı

Riskli alkol alışkanlıklarıyla mücadele eden çoğu çalışan işten çıkarılır, bu da şirketin karlılığını etkiler ve kalan personeli daha fazla işle bunaltabilir.

Alkol bağımlılığıyla karşı karşıya kalabilecek çalışanları desteklemek ve önlem almak, personeli elinizde tutmanıza yardımcı olabilir. Böylece işe alım ve eğitim maliyetlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Artan üretkenlik

Madde kullanımı 2020 yılında Kanada ekonomisine 49,1 milyar dolara mal olmuştur ve toplam maliyetin %40'ından fazlasını alkol oluşturmaktadır. Bu kayıp, iş verimliliğinin azalması, erken emeklilik, daha fazla devamsızlık ve hastalık günü ve iş başında yaralanmalarla sonuçlandı.

İnşaat sektörü son derece rekabetçidir, bu da süreçleri mümkün olduğunca verimli ve üretken tutmanın çok önemli olduğu anlamına gelir. Riskli alkol alışkanlıkları olan çalışanların iyileşmesini değerlendirmeye ve desteklemeye yardımcı olabilecek çözümlere yatırım yapmak şirketin karlılığını artırır.

Ayrıca, üretkenlik kalite kontrolde de rol oynar. Bu, insanların sahada çalışırken daha iyi kararlar alabileceği anlamına gelir.

Bir inşaat işyerinde madde kullanımının göstergeleri​

İnşaat süreçleri, özellikle de şantiyelerde, dikkat ve hassasiyet gerektirir. Çalışanlar arasında alkol kullanımı ile ilgili bu genel göstergelere dikkat edin:
  • Bozulmuş muhakeme
  • Uyku hali veya uyuşukluk
  • Yavaşlamış refleksler
  • Bozulmuş kas işlevi

İşverenler bu sorunun çözümüne nasıl yardımcı olabilir?​

Şirket ve ekip liderleri, çalışanlarının güvenliğini korumaktan sorumludur. Madde bağımlılığı ile mücadele eden bir çalışana yardımcı olmanın yollarını arıyorsanız, bu çözümleri uygulamayı düşünün:

Eğitim atölyeleri sunun​

İşyerinde iyi sağlık alışkanlıklarını ve güvenli davranışları teşvik etmek için eğitim fırsatları sağlayın. Alkol bağımlılığı ve bununla ilişkili işyeri sorunlarının anlaşılmasını sağlayan atölye çalışmalarına veya kurslara yatırım yapın. Ayrıca uyarı işaretlerini ve yapıcı müdahale yöntemlerini tespit etmeye yardımcı olacak bir program da tasarlayabilirsiniz.

Çalışan yardım programları sunun​

Bunlar, madde kullanımı da dahil olmak üzere sorunlarla uğraşan inşaat çalışanları için değerli kaynaklardır. Yardım programları, çalışanların kişisel ve işyeri sorunlarını yönetmelerine yardımcı olmak için danışmanlık, eğitim kaynakları ve yönlendirmeler sağlar. Bu programlar aracılığıyla, düşük üretkenlik ve morale yol açan sorunları ele alabilirsiniz.

Bir sağlık kültürü oluşturun​

Şirketinizde olumlu bir sağlık kültürü oluşturun. Alkolsüz çalışma politikası, ruh sağlığı molaları ve fitness mücadeleleri uygulayarak çalışanları sağlıklı alışkanlıklar edinmeye teşvik edin.

Zor durumdaki çalışanları destekleyin​

Stratejilerle ve anlayışla donanmış olarak, alkol kullanım bozukluğu ile mücadele eden bir çalışana yardımcı olmak için üzerinize düşeni yapabilirsiniz. Unutmayın, her bireyin yolculuğu benzersizdir - sabrınız ve desteğiniz uzun bir yol kat edecektir. Bu çözümleri uygulayarak kişinin kişisel gelişimine ve şirketin başarısına katkıda bulunmuş olursunuz.

Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!