• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İş güvenliği uzmanlarına yeşil pasaport

Selim ÖZEL

Kayıtlı Üye
Katılım
5 Kasım 2014
Firma
Hisar OSGB
Merhabalar sevgili meslektaşlarım,
Bir çalışma yapsak; iş güvenliği uzmanlarına Yeşil Pasaport verilmesi konusunda bir altyapı ve kamaoyu oluşturularak girişimlerde bulunarak bir çalışma yapsak diyorum. Fikirlerinizi ve yorumlarınızı paylaşır mısınız. Teşekkürler.
 
Merhaba Fatih bey,
Bazı meslek sahiplerine bu ayrıcalık tanındı ve örneğin mali müşavirler için de böyle bir çalışma var. Bizim içinde neden olmasın diye düşündüm. Bir ayrıcalık imkanı var ise neden yararlanmayalım?
Siz ne düşünürsünüz?
 
Selim ÖZELYeşil pasaport güzel olur tabi. Ama biraz araştırma yapınca şüpheye düştüm. Hangi meslek grupları alabiliyor yeşil pasaport, aile yada eş durumundan dolayı alıyor olma ihtimalleri var mı şahit olduğunuz kişilerin?

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?​

Yeşil pasaport, aşağıda sayılan görevlerde bulunmuş kişilere ve ailelerine verilebilir:
 • TBMM eski üyeleri ve eski bakanlar,
 • Kadro derecesi 1,2 ve 3. derece olan veya bu derecelerden emekli olan devlet memurları,
 • 1,2 ve 3. derece kadro karşılığı çalışan ve bu derecelerde sözleşmeli olarak çalışırken emekli olan devlet memurları,
 • Kadrosu olmadan çalışıp emeklilik kesintileri 1,2 ve 3. derece üzerinden alınan çalışanlar ile bu durumda çalışırken emekli olan sözleşmeli devlet memurları,
 • İl, ilçe ve 1. kademe belde belediye başkanları,
 • Özelleştirilmiş olmasına rağmen gerekli şartları taşıyan Türk Telekom, T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanları,
 • Belirli şartları taşıyan, yüksek oranda ihracat yapan iş insanları,
 • Baroda kaydı olan, en az 15 yıllık avukatlar,
 • Yukarıda saydığımız şartları taşıyanların eşlerine, reşit olmayan çocuklarına ve evli bulunmayan, iş sahibi olmayan öğrenimine devam eden kız ve erkek çocuklarına 25 yaşını dolduruncaya kadar yeşil pasaport düzenlenebilir.
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Merhaba Fatih bey,

Mesela ; “
 • Baroda kaydı olan, en az 15 yıllık avukatlar,”
Biz de de belirli bir meslek yapmış uzmanlara. Bizde nede olsa yarı çalışma bakanlığına bağlı çalışıyoruz.
Mali müşavirlerin çalışması devam etmekte. Bildiğim.
 
Üst