• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Bakanlık İsg katip giriş güncellemesi

mustafa_kibaroglu

Kayıtlı Üye
Katılım
11 Nisan 2014
Şehir
Konya
Sertifika
C Sınıfı
Firma
İmaj Çevre Yatırım Danışmanlık Tic. Ltd. Şti

İKİ AŞAMALI DOĞRULAMA VE SİSTEME GİRİŞ İŞLEMLERİ HAKKINDA​

Bilindiği üzere, 08.01.2024 tarihinde yapılan geliştirmeler sonucunda İSG-KATİP uygulamasında e-devlet iki aşamalı doğrulama özelliğinin aktif edilmiş olması zorunlu tutulmuştur.
E-devlet şifresinin ele geçirilmesi sonucunda sisteme giriş yapılarak işlem yapılmasının engellenmesi, e-devlet şifresinin paylaşılması sebebiyle kişilerin bilgisi ya da onayı olmadan işlem yapılmasının engellenmesi ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Bilgi Güvenliği Standartları'na uyum kapsamında bu geliştirme yapılmıştır.
E-devlet internet sitesinde iki aşamalı doğrulamanın nasıl yapılacağı belirtilmekte olup, NFC özelliği olmayan cihazlara sahip olan kişilerin nasıl bu doğrulamayı yapacağı da açık şekilde belirtilmektedir.
Bununla birlikte, MOBİL İMZA veya ELEKTRONİK İMZA veya TC KİMLİK KARTI (çipli yeni kimlik kartı) ile de sisteme giriş yapılabilmektedir. Bu giriş yöntemleri ile giriş yapılırken iki aşamlı doğrulama aranmamaktadır. Dolayısıyla isteyen kullanıcılar bu yöntemlerle de sisteme giriş yapabilirler.
Bilgilerinize sunulur.
 
Edevlet E imza uygulaması.jpg

İki aşamalı doğrulamalardan ikisini sizlerle paylaşmak istedim.

Birincisi, görselde E-devletin kendi uygulaması ve E-imza markaları bulunmaktadır. Eğer farklı bir E-imza markanız varsa Tubitak AKIS yazanı seçip giriş yapabilirsiniz.

İkincisi, Ptt ye giderek telefon numaranızı E-devlet sistemine giriş için 20 tl karşılığında onaylatabilirsiniz. (önerim bunu yapmanız yönünde 2 dakikalık bir işlemi var ptt şubesinde, telefondan giriş içinde sizlere kolaylık sağlayacaktır.)

iyi çalışmalar.
 
Üst