• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

RY Ilkyardım Çantasının Etkin Kullanımı -343-

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
İlk yardım çantasından genelde sadece yarabantları ve aspirinler kullanılır çünkü siz ve çalışma arkadaşınız diğerlerinin nasıl kullanılacağından emin değilsinizdir. İlk yardım çantalarında çok çeşitli maddeler bulunabilir; fakat, çoğu çantada sadece bilinen materyallerden faydalanılır. En iyi sonucu alabilmek için bu ürünlerin nasıl kullanılması gerektiği bilinmelidir. İlk yardım kutusunda olması gerekenler ve ne için kullanıldıklarına bir göz atalım:

· Absorbent Tül:Yarayı temizlemek için veya ilk yardım ya da antiseptik krem uygulamak için kullanın.

· Yapışkan Bandaj: Farklı ölçülerde ve şekillerde küçük kesikler ve çizikleri korumak için temizlendikten ve tedavi uygulandıktan sonra kullanın.

· Yapışkan Şerit: Yaranın pansumanının güvenliği için, ek koruma olarak bandajın üstüne uygulanır.

· Antasid Tabletler:Sindirmek ve mide bulantıları içindir.

· Antiseptik Sabun veya Bloklar: Cildi veya yarayı temizlemek içindir.

· Bandaj Sıkıştırıcılar:Kanayan geniş yaraları veya sıyrıkları sıkıştırmak için kullanın. Yaranın üstünü sıkıştırmak için ve kanamayı azaltmak için uygulayın.

· CPR Ağız Bariyeri: (ör.: Microshield) CPR resüsitasyon için ağız bariyeri kullanın.

· Atılabilir Lateks Eldivenler: Yaraya ilk müdehaleyi yapan, yaralı kişinin vücut sıvılarına(kan, salya,vb.) maruz kalmamak için kullanmalıdır.

· Elastik Bandajlar:Burkulan kemikleri biraraya getirmek için ve pansumana yardım içindir.

· Göz Yıkayıcı:İlk yardım çantasındaki yıkama şişeleri tipik olarak küçüktür. Gözdeki çok küçük kontaminasyonları yıkamak içindir. Bütün diğer göz yaralanmalarında medikal yardım isteyin.

· İlk yardım El kitabı:Acil ilk yardım için bir kılavuzdur.

· İlk yardım Merhemi veya Antiseptik Krem: Pansumandan önce temizlenmiş yaraya uygulayın.

· Gaz Rulo:Gaz bantlamadan önce yapışkan olmayan bantta kullanılır; çünkü, çoğu gaz steril pansuman değildir.

· Soğuk Paket: Burkulma, kırık ve ciddi şişlikleri azaltmak için uygulanır.

· Mikrobiyal El Silici: Acil yardımı yaptıktan sonra ilk müdahele edenin temizliği içindir.

· Acı Azaltıcılar: (ör., Aspirin, Acetaminophen or Tylenol®) Küçük ağrılar ve acılar içindir.

· Makas:Elbiseyi, bantı veya bandajı kesmek içindir ve yaranın etrafını iyice düzeltmek içindir.

· Üçgen Bandaj:Yaralı eli ve kolu desteklemek için kullanılır veya geniş pansumanı korumak içindir.

· Cımbız:Küçük yaralanmalarda yabancı maddeyi çıkarmak içindir. Göz yaralanmalarında kullanmayın.

· Yara Temizleyicisi:Antiseptik ve yapışkan bandaj uygulamadan önce küçük sıyrıkları veya kesikleri temizlemek için kullanın.

İlk yardım çantalarını küçük yaralanmalarda ve acil durumlarda kullanın. Çantanızdakilerin nasıl kullanıldığını iyi bilin.

Eğer çantanızın tekrar doldurulması gerekiyor ise yöneticinizin bunu bildiğinden emin olun!

Ekli dosyalar

• -343- Ilkyardim Cantasinin Etkin Kullanimi.doc
    104,5 KB · Görüntüleme: 20