• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Iş Güvenliği Sadece Baret Takmak Değildir

İş Güvenliği Sadece Baret Takmak Değildir
Türkiye’de iş hayatının en önemli sıkıntıları arasında yer alan iş güvenliğinin en çok ihmal edildiği alanlardan birinin tarım sektöründe çalışanların taşınmasının geldiği belirtildi.
3 saat önce
is-guvenligi-sadece-baret-takmak-degildir-7525525_x_o.jpg


Türkiye'de iş hayatının en önemli sıkıntıları arasında yer alan iş güvenliğinin en çok ihmal edildiği alanlardan birinin tarım sektöründe çalışanların taşınmasının geldiği belirtildi. Tarım ülkesi Türkiye'de meydana gelen ölümlü kazaların en yoğun olduğu dönemlerin güvenliksiz bir şekilde işçi sevki yapıldığı zamanlarda yaşandığını belirten Ayyıldız İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, "Yasalara rağmen halen tarım işçileri bir malzeme gibi taşınıyor" dedi. Türkiye'de meydana gelen iş kazalarının son 6 aylık değerlendirmesini yapan Ayyıldız İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, 2015 yılının ilk 6 ayında iş kazası sonucu 794 kişi hayatını kaybettiğini ve iş kazalarında en önemli kaybın işçilerin nakli sırasında meydana gelen kazalarda yaşandığını söyledi. Geçtiğimiz Salı günü Manisa'da yaşanan ve 15 tarım işçisinin hayatını kaybettiği kazanın benzerinin bir daha yaşanmaması için geç kalınmadan gerekli tedbirlerin alınmasını öneren İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, "Verilere göre 2015 yılının ilk 6 ayında maalesef 794 işçi iş kazası sonucu yaşamını yitirdi. Ocak ayında 128 işçi, Şubat ayında 85 işçi, Mart ayında 139 işçi, Nisan ayında 133 işçi, Mayıs ayında 162 işçi, Haziran ayında 147 işçi maalesef yeterince alınmayan iş güvenliği dolayısıyla hayatını kaybetti. Tutulan kayıtlara göre; inşaat, yol işkolunda 184 işçi; tarım, orman işkolunda 170 işçi; taşımacılık işkolunda 117 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 59 işçi; belediye, genel işler işkolunda 51 işçi; metal işkolunda 29 işçi; gıda, şeker işkolunda 22 işçi; madencilik işkolunda 22 işçi; enerji işkolunda 22 işçi; savunma, güvenlik işkolunda 20 işçi hayatını kaybetti" dedi. "İŞÇİLERİN NAKLİ SIRASINDA FACİA YAŞANIYOR" Meydana gelen iş kazalarında ölümle sonuçlanan vakaaların başında İşçilerin taşınması sırasında yaşanan kazalarının geldiğini belirten Demirbilek, "2015 yılının ilk 6 ayında trafik kazası sonucu hayatını kaybeden çalışan sayısı 225 işçi, düşme nedeniyle 136 işçi, ezilme, göçük nedeniyle 136 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 39 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 34 işçi; patlama, yanma nedeniyle 25 işçi; kesilme, kopma nedeniyle 12 işçi; nesne düşmesi, çarpması nedeniyle 8 işçi hayatını kaybetti" diyerek Aydın'da 6 aylık süreçte 14 kişinin, Antalya'da 38 kişinin, İzmir'de 33 kişinin, Manisa'da 18 kişinin Denizli'de 12 kişinin Muğla'da 9 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. - AYDIN


Haber Yayın Tarihi: 21.07.2015 09:14:00 İHA
 
Üst