Iş Güvenliği Uzmanına Yeni Haklar Geldi, Eli Güçlendi

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Haberleri' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Çalışma Yaşamı | Cem Kılıç

  Soru: İş güvenliği uzmanıyım. İşveren tespit ettiğim eksiklikleri uyarılarıma rağmen gidermiyor. Bakanlığa bildirim yapmalı mıyım?


  CEVAP: Torba kanunla iş güvenliği uzmanlarının bir nebze olsun iş güvencelerinin sağlanmasına yönelik olarak bir adım atıldı. İş güvenliği uzmanlarının işyerinde tespit ettiği eksikliği yazılı olarak işverene bildirmesi sonrası bu eksikliği bildirmesi nedeniyle iş güvenliği uzmanının sözleşmesini fesheden işverene, bütün diğer tazminatlar dışında iş güvenliği uzmanının 12 aylık ücreti kadar bir tazminat ödenmesi yönünde madde kanuna eklendi.
  Diğer yandan, iş güvenliği uzmanının tespit ettiği eksikliğin işyerinde faaliyetin durdurulmasını gerektirecek bir eksiklik olması halinde bu durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na doğrudan bildirmesi de gerekiyor.
  Bu bildirimi yapmadığı tespit edilen iş güvenliği uzmanının belgesinin üç ay, tekrarında ise altı ay askıya alınması söz konusu. Bu nedenle iş güvenliği uzmanları işyerindeki eksiklikleri çok dikkatli bir şekilde tespit etmek ve gerektiğinde bildirimleri yapmak durumundalar.
  Aksi takdirde belgelerinin askıya alınması tehlikesi ile karşılaşmaları mümkün.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 2 Haziran 2015
  Sam8, Emiş H. ve Enver Çığşar bunu beğendi.