• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Iş Güvenliği Uzmanına Yeni Haklar Geldi, Eli Güçlendi

Çalışma Yaşamı | Cem Kılıç

Soru: İş güvenliği uzmanıyım. İşveren tespit ettiğim eksiklikleri uyarılarıma rağmen gidermiyor. Bakanlığa bildirim yapmalı mıyım?


CEVAP: Torba kanunla iş güvenliği uzmanlarının bir nebze olsun iş güvencelerinin sağlanmasına yönelik olarak bir adım atıldı. İş güvenliği uzmanlarının işyerinde tespit ettiği eksikliği yazılı olarak işverene bildirmesi sonrası bu eksikliği bildirmesi nedeniyle iş güvenliği uzmanının sözleşmesini fesheden işverene, bütün diğer tazminatlar dışında iş güvenliği uzmanının 12 aylık ücreti kadar bir tazminat ödenmesi yönünde madde kanuna eklendi.
Diğer yandan, iş güvenliği uzmanının tespit ettiği eksikliğin işyerinde faaliyetin durdurulmasını gerektirecek bir eksiklik olması halinde bu durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na doğrudan bildirmesi de gerekiyor.
Bu bildirimi yapmadığı tespit edilen iş güvenliği uzmanının belgesinin üç ay, tekrarında ise altı ay askıya alınması söz konusu. Bu nedenle iş güvenliği uzmanları işyerindeki eksiklikleri çok dikkatli bir şekilde tespit etmek ve gerektiğinde bildirimleri yapmak durumundalar.
Aksi takdirde belgelerinin askıya alınması tehlikesi ile karşılaşmaları mümkün.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst