Iş Güvenliği Uzmanına Yeni Haklar Geldi, Eli Güçlendi

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.222
Tepki puanı
977
Yaş
52
Konum
Ankara
Çalışma Yaşamı | Cem Kılıç

Soru: İş güvenliği uzmanıyım. İşveren tespit ettiğim eksiklikleri uyarılarıma rağmen gidermiyor. Bakanlığa bildirim yapmalı mıyım?


CEVAP: Torba kanunla iş güvenliği uzmanlarının bir nebze olsun iş güvencelerinin sağlanmasına yönelik olarak bir adım atıldı. İş güvenliği uzmanlarının işyerinde tespit ettiği eksikliği yazılı olarak işverene bildirmesi sonrası bu eksikliği bildirmesi nedeniyle iş güvenliği uzmanının sözleşmesini fesheden işverene, bütün diğer tazminatlar dışında iş güvenliği uzmanının 12 aylık ücreti kadar bir tazminat ödenmesi yönünde madde kanuna eklendi.
Diğer yandan, iş güvenliği uzmanının tespit ettiği eksikliğin işyerinde faaliyetin durdurulmasını gerektirecek bir eksiklik olması halinde bu durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na doğrudan bildirmesi de gerekiyor.
Bu bildirimi yapmadığı tespit edilen iş güvenliği uzmanının belgesinin üç ay, tekrarında ise altı ay askıya alınması söz konusu. Bu nedenle iş güvenliği uzmanları işyerindeki eksiklikleri çok dikkatli bir şekilde tespit etmek ve gerektiğinde bildirimleri yapmak durumundalar.
Aksi takdirde belgelerinin askıya alınması tehlikesi ile karşılaşmaları mümkün.
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst