• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş Güvenliğinde Para Cezası Ve Itibar Kaybına Dikkat!

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
İş güvenliğinde para cezası ve itibar kaybına dikkat!

117.jpg
İbrahim Işıklı

İşletmelerde işçilerin güvenli bir ortamda çalışmalarının sağlanması ve iş yerlerinin tehlikelerden arındırılmış bir hale getirilmesi için iş sağlığı ve güvenliği büyük bir önem kazanmıştır. Ayrıca özellikle sosyal medyanın son yıllarda etkin bir şekilde kullanılmasından dolayı iş kazalarının işletmeler üzerinde önemli bir etkisi de itibar kaybında yaşanmaktadır.

Öyle ki, toplu iş kazalarının meydana getirdiği etkiler hem işletmelerin itibar kaybı yaşamasına neden olmakta, hem işletmenin piyasa değerlerini düşürmekte, hem de satış-pazarlama ve müşteriye ulaşma/tercih edilme olanaklarının azalmasından dolayı da mali tablolarını olumsuz etkilemektedir.

İş sağlığı ve güvenliği kurallarının işletilmesi işyerlerinde işçi-işveren arasında iş barışının sağlanmasına katkıda bulunduğu gibi moral-motivasyonların artmasını sağlar. Bu nedenle işletmelerin bu kapsamdaki yükümlülüklerini yerine getirmesi büyük bir önem taşımaktadır.

İş kazalarının sayısal olarak ciddi rakamlara ulaşmış olması ve kamuoyunda iş kazalarının yarattığı olumsuz intibalar iş güvenliğinin önemini artırmış bulunmaktadır.

İşveren, iş sağlığı ve güvenliği yönünden çalışma ortamına ve çalışanların bu ortamda maruz kaldığı risklerin belirlenmesine yönelik gerekli kontrol, ölçüm, inceleme ve araştırmaların yapılmasını sağlamak zorundadır.

6331 sayılı Kanun’la getirilen idari para cezalarının yüksekliği, işletmelere rehberlik yapacak kaynak eser ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. İşte, iş güvenliğinin işletmelere daha doğru anlatılması ve rehberlik ihtiyacını karşılayacak önemli bir kitap gazetemiz yazarlarından Dr. Resul Kurt tarafından hazırlandı.

İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının ele alındığı ve Seçkin Yayınları’ndan çıkan “Herkes İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Rehberi” isimli kitapta 6462, 6495, 6552 ve 6645 Sayılı Kanun’la yapılan değişiklikler de işlenerek tamamen yenilenmiş 3. baskısı okuyucuların beğenisine sunulmuştur.

6331 sayılı Kanun, ülkemizdeki önemli bir boşluğu doldurmuş ancak, gerek kanunun yeni olması gerekse ilgili yönetmelik ve genelgelerin daha sonra yayınlanması nedeni ile birçok konuda denetleyicilerin ve uygulayıcıların tereddüt ettiği konular oluşmuştur.

Bu kitapta, konular sade bir dille tek tek açıklanmış, uygulamada karşılaşılabilecek konulara mümkün olduğunca yer verilmiş ve iş sağlığı ve güvenliğinde kullanılabilecek belgelere ve uygulama örnekleri ile İSG profesyonellerine ve işletme sahiplerine rehberlik yapılmıştır.

Kitabın bir başka önemli özelliği ise iş sağlığı ve güvenliği konusunda, 2015 Haziran ayına kadar yayımlanan önemli yönetmeliklere ve is güvenliğine ilişkin diğer mevzuata yer verilmesidir.

Bu çalışma; başta iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, İSG eğitmenleri ve diğer İSG profesyonelleri olmak üzere SM, SMMM, YMM, insan kaynakları (Personel) çalışan ve yöneticilerine, işletme müdürlerine, fabrika müdürlerine, mimar ve mühendislere, avukatlara, sendikacılara, öğrencilere, şirket sahiplerine, kamu kuruluşları ile özel sektörde görev yapan denetim elemanlarına hitap etmekte olup, bir başucu kaynağı olacak şekilde hazırlanmıştır.Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst