• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Iş Kazalarında Ürküten Tablo!

İş kazalarında ürküten tablo!
EKONOMİ/İNTERNETHABER
Güncelleme :31-07-2014 16:30|Haber Tarihi :31-07-2014 16:25

325916.jpg


İş kazaları nedeniyle 10 yılda 12 bin kişinin hayatını kaybettiğini, 20 binin üzerinde insanın da sakat kaldığını belirtti


İş kazaları nedeniyle 10 yılda 12 bin kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, 20 binin üzerinde insanın sakat kaldığını, milyarlarca dolarlık kayıp oluştuğunu söyledi.

Türkiye'de iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğunun 1 Ocak itibarıyla zorunlu hale getirildiğini, işverenlerin 630 bin iş yerinde iş güvenliği uzmanı istihdam etmek zorunda olduklarını anlattı.

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün açıklamasına göre 630 bin iş yerinden yüzde 25'i, yani 130 bin iş yerinin bu zorunluluğu yerine getirdiğine dikkati çeken Kavlak, yıl sonuna kadar sayının artacağını ifade etti.

100 BİN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANI VAR

Türkiye'de 20 bini A ve B sınıfı olmak üzere 100 bin iş güvenliği uzmanı bulunduğunu, bunların tamamının istihdam edilmediğini belirten Kavlak, "Bizim aktif olarak, 'çok tehlikeli' ve 'tehlikeli' dediğimiz iş yerlerinde 20 bin iş güvenliği uzmanından 7-8 bini görev yapıyor çünkü işverenler henüz olayın ciddiyetinin farkında değil" diye konuştu.

Kavlak, işverenlerin henüz olayın ciddiyetinin farkında olmadıklarını kaydederek, geçiş dönemi nedeniyle "gevşek" davrandıklarını öne sürdü.

"İŞ KAZALARI SAVAŞ BİLANÇOSU GİBİ"

"İş kazaları nedeniyle son 10 yılda 12 binin üzerinde insan yaşamını kaybetti, 20 binin üzerinde insan sakat kaldı, milyarlarca dolar maddi kayıp oldu" diyen Kavlak, bilançonun çok ağır olduğunu söyledi.

"BİR ÇALIŞANIN KAYBEDİLMESİNİN İŞVERENE MALİYETİ 1-2 MİLYON LİRA"

"İş kazalarındaki tahribat adeta savaş bilançosu gibi. Son iş kazalarıyla bunun önemi daha da ortaya çıktı. Sadece idari cezalarla değil, yargı boyutuyla da gündeme geldi çünkü yargı boyutu işin daha da önemini ortaya çıkardı. Bugün, her gün iş kazası haberi geliyordu. Yaşamını kaybeden çalışanlar, yargıyla karşı karşıya kalan işverenler, iş güvenliği uzmanları, sakat kalan işsizler, öksüz kalan çocuklar... Bunlar birer yara. İşveren, bunu mali yük gibi görüyor. Oysa iş güvenliği uzmanlarının istihdam edildiği iş yerinde, iş gücü kaybını ve iş kazalarını önlediği gibi ayrıca orada çalışma barışı ve huzurunu getirecek. Bu da verimliliği arttıracak. Bir çalışanın yaşamını kaybetmesi minimum şu an 1-2 milyon lira maliyet getiriyor işverene.

Bugün oysa çok daha düşük maliyetle, orada yüzlerce işçi çalıştırıyor. İnsanların hayatı çok değerli. Parasal kaybın yanında manevi kayıp daha önemli."

"Türkiye olarak, iş sağlığı ve güvenliği kültürünü bir an önce yerleştirmeliyiz" ifadesini kullanan Kavlak, iş kazaları ve meslek hastalıklarının işverene önemli külfet getirdiğini, önlem alındığında her yıl 4-5 milyar dolarlık kaybın önüne geçilmiş olacağını vurguladı.

"SOMA OLAYI DERS OLSUN"

Soma olayının herkese acı tecrübe olduğunu, gerçeğin işverenler tarafından ciddiyetinin fark edilmesini isteyen Kavlak, iş güvenliği kültürünün Avrupa'da 50 yıl önce başladığını ancak Türkiye'de henüz yeni geliştiğini, oturması için zamana ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

"İşverenin ikna edilmesi, çalışanların çok iyi eğitilmesi ve devletin çok iyi denetim yapması gerekiyor. Bunlar sağlanırsa iş güvenliği uzmanlarının önü açılmış olacak. Hem işverene hem de çalışanlara maddi-manevi çok büyük katkı sağlayacak. İSAG olarak iş güvenliği uzmanlarını bir araya getirerek, mesleki güce dönüştürerek, çözümlerimizin hızlıca sonuca ulaşmasını, güçlü yapıya ulaşmak istiyoruz. İlgili bakanlıkla istişarelerimiz var. Birçok konuda yardım istiyoruz.

Türkiye'deki bütün şehirleri dolaştık. İş güvenliği uzmanlarının itibarını kazandırana, ciddiye alınana kadar bu işin peşini bırakmayacağız."
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst