• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Iş Kazası Geçirdi Hayatı Karardı

Bir konağın tamirat inşaatında çalışırken geçirdiği kaza sonrası engelli duruma düşen inşaat ustası, şimdi yiyecek ekmek bulamaz hale geldi.
haber.jpg


Kastamonu ’nun Hepkebirler Mahallesinde önceden yanmış bir konağın tamirat inşaatında çalışırken geçirdiği iş kazası sonrası engelli duruma düşen Yücel Taban (38), çalışamadığı için faturalarını ödeyemez hale geldi. Esentepe mahallesinde ihtiyaç sahibi aileler için yapılan TOKİ konutlarında ikamet eden Yücel Taban, ödeyemediği faturalar yüzünden elektriğinin kesildiğini ve karanlıkta hayatını sürdürdüğünü söyledi.

Hepkebirler mahallesinde önceden yanmış bir konağın tamirat inşaatında çalıştığını anlatan Yücel Taban, “Burada hiçbir şekilde iş güvenliği yoktu. Üzerime duvar çöktüğünde ölümden döndüm. Duvar, yaklaşık 4 metre uzunluğunda 2.70 metre yüksekliğindeydi. Bütün olarak bu duvar üzerime göçtü” dedi.

Konağın inşaatında çalışan arkadaşlarıyla birlikte duvarın sıvalarını kazıdıklarını belirten Taban, şöyle konuştu: “Bu sayede duvar hafifletilip daha sonra yıkılacaktı. Ben, göçen duvar tarafında yalnız çalışıyordum, diğer yüzeyinde arkadaşlar çalışıyordu. Arkadaşlardan biri boş duvara merdiven dayamış. Bana da haber etmediler. Ondan sonra zaten üzerime duvar çöktü. Acilen ambulansla hastaneye kaldırıldım. Hastanede bir hafta yoğun bakımda kaldım. Kaburgalarım ciğerimi ezdiği için göğsümden tüp takıldı. Dört gün tüple gezdim. Bacağımda oluşan kırıklardan dolayı hâla yürüyemiyorum. 35 günü geçti, bacağım aynı şekilde duruyor. Mağdurum, tamamen perişan olduk. Evime ekmek getiren bir tek ben vardım, o da gitti artık.”

35 GÜN SONRA TESADÜFEN SİGORTALI OLDUĞUNU ÖĞRENDİ
Kazayı işe başladığı gün geçirdiğini ifade eden Yücel Taban, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çalıştığım şirket, hastanede yatarken sigorta girişimi yapmış. Sürekli tedavilerime aksatmadan gittim. Geçen gün doktorum beni İstanbul’a sevk etti. Maddi durumum el vermediğinden belediyeye gidip İstanbul’a olan yol paramın karşılanmasını istedim. Bu esnada sigortalı olduğumu belediyede öğrendim. Belediyeye, kazayı geçirdikten 35 gün sonra gittim. Burada sigortalı olduğumu öğrendim. Belediyeden ayrıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) giderek konuyu araştırdım. SGK’da işe giriş tarihimden bu yana çalışmadığım halde sigortamın yatırıldığını öğrendim.”

Mağdur ve çalışamaz durumda olduğunu anlatan Yücel Taban, sözlerine şöyle devam etti: “Beş kilo yükü taşıyamaz duruma geldim. Bütün bilgi ve belgelerimizi hazırlayıp savcılığa suç duyurusunda bulundum. Sonuna kadar bu işin peşinde olacağım. Devletimiz, inşallah bizleri haksız çıkartmayacaktır. Kazadan sonra bana, bin TL para teklif edildi. Başka hiçbir şeyine karışmayız dediler. Ben, bu parayı nereye verebilirim. Benim elektriğim kesildi, ben bu duruma bunların işinde iken düştüm. Kendi işimde ya da yolda giderken olsaydı zaten benim diyecek sözüm ya da bir hak talebim yoktu.”

Yücel Taban’ın eşi ve doğuştan yürüme engelli Neslihan Taban (28) da eşinin 35 gündür çalışamadığını belirterek şunları söyledi: "Öncesinde eşim çalışıyordu ve ekmek paramızı kazanıyordu. Şu an çok mağdur durumdayız. Bizi mağdur duruma düşürenler utansın, başka bir şey demiyorum.”

Yücel Taban’ın aynı zamanda bakmakla yükümlü olduğu ve bu yıl okula gitmesi gereken 5 yaşında Melike adında bir kızı bulunuyor. Taban ailesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yardımlarıyla geçimini zorluklar içerisinde sürdürmeye çalışıyor.

Kaynak: İHA
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Geçmiş olsun,
İşi veren niye sahip çıkmamış?
Emniyet tedbiri almadan işe başlatan usta , kalfa, mimar veya müteahhit nerede?
Niye bu adama sahip çıkıp onurlu bir davranış sergilemiyorlar?
Ben de amma boş konuşuyorum ha , tekerlek kırılınca akıl veren de çok olur, ben kırmadım diyen de,
O yüzden çalışan her türlü tedbiri almadan işe başlamamalı , eksik ve hayati tehlike unsurları var ise de çalışmamalıdır,
kazasız günler dilerim,
 
Üst