• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş Kazası Nedir?

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Firma
BelKo ltd.şti.
İŞ KAZASI NEDİR?

AKTİF 16 HAZİRAN 2014.

is-kazasi.jpg


  • Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada,
  • İşveren tarafından yürütülmekte olan iş dolayısıyla,
  • Sigortalının işveren tarafından görevle başka bir yere gönderilmesi yüzünden asıl işini yapmaksızın geçen zamanlarda,
  • Emzikli kadın sigortalının çocuğuna süt vermek için ayrılan zamanlarda,
  • Sigortalıların işverence sağlanan bir taşıtla işin yapıldığı yere toplu olarak götürülüp getirilmeleri sırasında
meydana gelen ve sigortalıyı hemen veya sonradan bedenen ya da ruhen özre uğratan olaydır.

İŞ KAZASINI KİM VE HANGİ SÜREDE BİLDİRMELİDİR?
İşveren tarafından, kolluk kuvvetlerine derhal ve Kuruma da en geç kazadan sonraki 3 iş günü içinde bildirilmesi zorunludur. Ancak, bu süre, iş kazasının işverenin kontrolü dışındaki yerlerde meydana gelmesi halinde, iş kazasının öğrenildiği tarihten itibaren başlar. Bildirim işveren tarafından yapılmamış ise kazalı işçi tarafından yerine getirilmelidir.

İşyerlerinde meslek eğitimi gören öğrenci, çırak ya da yüksek öğrenim gören stajyerler iş kazası geçirirlerse,bildirim,EĞİTİM VEYA STAJ GÖRDÜKLERİ İŞYERİ İŞVERENLERİ TARAFINDAN kazanın olduğu yerdeki yetkili kolluk kuvvetlerine derhâl, Kuruma en geç kazadan sonraki üç iş günü içinde yapılır.

İŞ KAZASI SONRASI NE YAPILIR?
Öncelikle işçinin tedavisi yapılır. Tedavisi süresince geçici iş göremezlik ödeneği ödenir. Maluliyet durumu varsa tespit edilir. Ve maluliyet durumunun %10’un üzerine çıkması ile maluliyet aylığı bağlanır.

İŞ KAZASININ BİLDİRİLMEMESİNİN YA DA EKSİK-YANLIŞ BİLDİRİLMESİNİN SONUCUNDA NE OLUR?
Bildirim tarihine kadar geçen süre için sigortalıya ödenecek geçici iş göremezlik ödeneği, Kurumca işverenden tahsil edilir. Ayrıca, iş kazası Kuruma eksik ya da yanlış bildirilmişse, bu olay için yersiz olarak yapılmış bulunan ödemeler, ödemenin yapıldığı tarihten itibaren gerçeğe aykırı bildirimde bulunanlardan, 96 ncı madde hükmüne göre tahsil edilir.


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Dilovası nda bir işletmede iş kazası sonrası çalışanda bir olumsuzluk olmadığı için sgk ya gitmiyor,
aradan 5 yıl geçiyor ve hafıza kaybı yaşıyor, yapılan tetkikler sonucunda bu hastalığın kaynağının geçirdiği iş kazasını olduğu
heyet olarak kabul ediliyor,
iş kazası olduğu anda ve sonrasında meydana gelen hasarlar bu kapsamda değerlendiriliyor,
kazasız günler,
 
@Servet Yortumluk
iş kazalarında olumlu yada olumsuz olsun rapor alması gerekir. 5 yıl sonrası iş kazasından gerçekleştiğini elinde belge yoksa ispat edemezsin sonrasındada gerçekleşmiş olabilir. Bundan dolayı ne tür kaza olursa olsun rapor almalısınız.
 
Üst