Iş Sağliği Ve Güvenliğinin Tanimi

Musa Kamil Ekin

C Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
6 Nisan 2015
Konu
2.038
Mesaj
2.221
Tepki
942
Şehir
Ankara
Karayolları Trafik Kanununda trafiğin, Çevre Kanununda da çevrenin tanımı vardır. Bir çok yasal düzenleme, düzenlenen alana ait temel tanımları içermektedir.
İlgili herhangi bir yasal düzenlemede İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİNİN TANIMI YAPILMAMIŞ, bu tanım akademik dünyaya bırakılmıştır.
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile sık sık oynanmasında bu eksikliğin de katkısı olduğu kanaati ile yargısal içtihatlardan da yararlanarak aşağıdaki tanım, tartışmaya açık bir öneri olarak oluşturulmuştur.
İŞ SAĞLIĞI ve GÜVENLİĞİ
KAMUSAL DÜZEN VE VİCDAN İLE BİREYSEL VİCDAN VE İNSAN YAŞAMININ KUTSALLIĞI ÇEVRESİNDE, İŞYERLERİ VE EKLENTİLERİNDE BULUNMASI GEREKEN SAĞLIK ŞARTLARI, KULLANILACAK ALET, MAKİNE, HAMMADDE VB. NEDENLERLE ORTAYA ÇIKABİLECEK HASTALIKLARA ENGEL OLACAK BİÇİMDE ALINACAK TEDBİRLER İLE YAPILAN İŞ VE İŞYERİ KAYNAKLI, ZARARLA SONUÇLANABİLECEK OLAYLARI ÖNLEMEK ÜZERE BULUNDURULMASI GEREKLİ ARAÇLAR VE ALINACAK GÜVENLİK ÖNLEMLERİNİN NELER OLDUĞUNU BELİRLEYEN, ÜRETİM SÜRECİNİN MULTİDİSİPLİNER HUKUKİ VE TEKNİK ÖNLEMLER BÜTÜNÜDÜR.
Yasada bu şekli ile yer alan bir tanımın olduğu durumda, açık açık, insan yaşamının kutsallığı çevresinde alınması gereken önlemleri erteliyoruz demeye kimsenin gücünün yetmeyeceği ortadadır.

03/07/2017 GÜNÜN BİLGİSİ
Yazan:Av.Hüseyin Numan BİLİR
 
Yukarı Alt