• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Iş yerinde erkeklerle iletişim rehberi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
Erkeklerin ve kadınların iletişim şekli birbirinden çok farklı olduğu için işyerinde de ciddi anlaşmazlıklara sebep olabiliyor. Ama önemli bazı kuralları bilirseniz ipleri elinize alabilirsiniz!

İş yaşamında geleneksel kadın ve erkek rolleri yavaş yavaş değişiyor, meslekler cinsiyetlerini kaybediyor, cinsiyet engelleri kalkıyor. Ama kadınlar ve erkekler arasındaki bazı temel farklar, başarıyı etkilemeye devam ediyor.

Kadınların ve erkeklerin farklı olduğu alanlardan biri de iletişim stilleri. İki cinsin iletişim tarzlarındaki farklılık da yanlış anlaşılmalara, hatta iş hayatında itişmelere yol açacak kadar önemli oluyor. Bu farkları inceleyen Dr. Victoria Simon ve Dr. Holly Pedersen kurdukları danışmanlık firmaları aracılığıyla kadınlara yol gösteriyorlar. Bu iki kadın araştırmacı, kadınlar ve erkeklerin nasıl iletişim kurduğu hakkında temel kuralları hepimiz için özetlediler.

İletişim tarzındaki farklar neler?

"İstisnalar kaideyi bozmaz" diye düşünerek, aşağıdaki genellemeleri erkek iş arkadaşlarınızla iletişimde göz önüne almanız, iletişim kazalarını önleyebilir. Ayrıca tartıştığınız konuda durumu kendi lehinize çevirmek istiyorsanız da yine bu kuralları hatırlayın:

1- Erkekler bilgi ya da rapor vermek için konuşurlar. Kadınlar bilgi toplamak ya da ilişki kurmak için.
2- Erkekler şeyler (iş, futbol, araba vb.). Kadınlar insanlar hakkında konuşurlar.
3- Erkekler verilere, gerçeklere ve mantığa odaklanırlar. Kadınlar duygular ve anlam üzerine.
4- Erkekler analiz ederek, problemi çözerek "bilir"ler. Kadınlar içgüdüleriyle.
5- Erkekler akılcı bir biçimde anlaşılmayı beklerler. Kadınlar empati kurabilirler, önce anlamaya çalışırlar.
6- Erkekler, bir yere, bir hedefe odaklanmış olmayı, net olmayı severler. Kadınlar olaylara esnek ve geniş açılı bakabilirler.
7- Erkekler emir, kural ve katı organizasyon şemalarıyla yaşayabilirler. Kadınlar akışkanlık, esneklik isterler.

ERKEKLERLE İLETİŞİM KURALLARI VE PÜF NOKTALARI >>>>>

ERKEKLERLE İLETİŞİM KURALLARI


Mutsuz olduğunuzda iletişim kurmayın.

Birkaç derin nefes alın, ona kadar sayın, gözünüzün önüne sevdiğiniz bir yeri getirin ve rahatlayın. Erkeklerle konuşurken duygusal iniş çıkışlar yaşamamak için iletişimi sakin, açık ve net konuşabileceğiniz bir zamana erteleyin.

Sadede gelin
Çok detaylı konuşmayın. Lafı dolandırmayın. Erkeklerin dikkati çabuk dağılabilir. Net olun. İmalı cümleleri erkeklerin anlamasının çok zor olduğunu hatırlayın.

Duygulara değil gerçeklere odaklanın
"Şöyle hissediyorum..." diye başlayan cümleler erkekleri rahatsız edebilir. Kalbinizle değil, beyninizle algılayın.

Net olun
Çerçeveyi çizin. Direkt konuşun. Konuşmanızı verilerle, varsa bazı gerçeklerle destekleyin. Yorumlar veya öneriler için boşluk bırakmak erkekleri rahatsız edebilir.

Soru sorulmasını destekleyin
Erkekler çok soru sormazlar. Bu yüzden detayları kaçırabilirler. Onları sorularını sormaları için cesaretlendirin: "Bu konuda sorusu olan var mı?"

Neden direnç gösterdiklerini anlayın
Ortak karara onları zorlamak yerine, neden reddettiklerini anlamaya çalışın. Bu analitik erkekler, verileri sorgulamak için zamana ihtiyaç duyabilirler.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst