• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Işçi Avans Istediğinde Işveren Vermek Zorunda Mı ?

İşçi Avans İstediğinde İşveren Vermek Zorunda mı ?
29 Haziran 2015
İşçinin çalışması karşılığında hak ettiği ücretin ödenme süresi gerek 4857 sayılı İş Kanununda gerekse 6098 sayılı Borçlar Kanununda düzenlenmiştir (Bkz.
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
). Hatta çalışmadığı halde işverenin işçiye ücret ödemesi gereken durumlar da yine İş Kanununda belirtilmiştir (Bkz
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
). Ancak işverenin avans istemesiyle ilgili olarak İş Kanununda herhangi bir düzenleme yer almamaktadır. Çünkü avans henüz hak edilmemiş bir ücret olup işçinin ileride yapacağı çalışmaya karşı işverenden isteyeceği ücrettir.

Bu konudaki düzenleme Türk Borçlar Kanununun 2.Ücretin Ödenmesi – a.Ödeme Süresi başlıklı 406 ncı maddesinde yer almaktadır. Madde uyarınca, işçinin zorunlu ihtiyacının ortaya çıkması halinde ve hakkaniyet gereği ödeyebilecek durumda ise hizmetiyle orantılı olarak işçiye avans vermek zorundadır.

Burada üç şart vardır.

1- İşçinin zorunlu ihtiyacı olacak (Örneğin işçiye kredi kartı borcu nedeniyle ödeme emri gelmişse).

2- İşveren ödeyebilecek durumda olacak (işçinin ücretini dahi ödemekte zorlanan bir işverenin avans vermekle yükümlü tutulması hakkaniyete uygun olmaz).

3- İstenen avans işçinin hizmetiyle orantılı olacak.(isvesosyalguvenlik.com)
 
Üst