Işçiler Iş Cinayetini Cenaze Kaldırılırken Öğrendi

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
959
Yaş
51
Konum
Ankara
İşçiler iş cinayetini cenaze kaldırılırken öğrendi...
26.08.2015 İşçi Aileleri / Hukuk

İstanbul'un Tuzla İlçesi'nde bulunan Tuzla Desan Tersanesi'nde 40 yaşındaki Tamer Pipçe elektrik akımına kapılarak hayatını kaybetti.
Tersanelerde yaşanan iş cinayetlerine bir yenisi daha eklendi. Yaşanan iş cinayeti tersane patronları tarafından gizlendi. İş cinayetini tersane işçileri günler sonra haber verdi.

ELEKTRİK AKIMA KAPILARAK HAYATINI KAYBETTİ
15 Ağustos Cumartesi gecesi 21.00-22.00 sularında tersane havuzunda bir geminin raspa işlemi yapılırken Uzay Platform firmasına ait sepetli platformun yerini değiştirmek isteyen makine operatörü 40 yaşındaki Tamer Pipçe, tersane ana elektrik panosundan makine panosuna 380 volt elektrik taşıyan seyyar kabloda oluşan kaçak akıma kapılarak hayatını kaybetti.
İşçilerden Levent Sof, "Tamer Pipçe, aracın basma ayaklarını kaldırıp toplarken aniden yere düşüp, bayıldı" dedi. Pipçe'nin kaçak akımdan dolayı bayıldığını anlamadığını ifade eden Sof, "Tamer'i yerdeki su göletinden çekerek kenara bıraktım" dedi.
Gece saatlerinde tersanede doktor bulunmamasından dolayı yarım saat tersanede Taner Pipçe bekletildi. Daha sonra tersane patronlarının mülkiyetinde olan GİSPİR hastanesine götürülen Tamer Pipçe hayatını kaybetmişti.
Yaşananları Limter-İş Sendikası'na yolladığı mektupla anlatan ismini vermek istemeyen bir tersane işçisi, "Büyük ihtimalle Tamer Pipçe, tersanede doktor bulunmaması ve hastaneye geç kaldırılmış olması sonucu can vermiş olabilir" dedi.

KAÇAK AKIM ROLESİ ÇALIŞMAMASI TAMER PİPÇE'NİN HAYATINA MAL OLDU
Tersane ana elektrik panosunda bulunması gereken ve elektrik kaçağını anında kesecek kaçak akım rolesinin olmaması ya da çalışmaması nedeniyle Tamer Pipçe'nin hayatına mal olduğunu ifade eden tersane işçisi, bunun sorumlusunun ise tersane patronları olduğunu belirtti. Bildiğimiz gibi, 2009 yılında da Tuzla Gemi Tersanesi'nde aynı nedenle iki işçi can vermişti. Gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınması durumunda işçi ölümlerinin yaşanması minumum seviyeye inecektir. İsmini vermek istemeyen işçi, "Demek ki tersane patronları ve yöneticilerine bir hesap soran olmadığından ve onların gözünde, çalışan emekçinin bir değeri de bulunmadığından daha çok canlar gidecek" dedi.
Tamer Pipçe'nin ölümünden sonra tersane havuzunda 380 volt seyyar elektrik kablosunun içinden geçmiş olduğu havuzdaki su göletleri hortumla temizlendikten sonra savcının olay yerine çağrıldığını aktaran tersane işçisi, ayrıca olay yerine gelen olay yeri raporunu tutan görevlinin de yetkili ve işin ehli olmadığını aktardı.

İŞÇİLER PİPÇE'NİN ÖLDÜĞÜNÜ CENAZE KALDIRILIRKEN ÖĞRENDİ
Tamer Pipçe'nin hayatını kaybettiğini cenazesi kaldırılırken öğrendiklerini ifade eden tersane işçisi, "Bu ölümler gizleniyor, tersanelerde patrondan çok patroncu olan yetkili 'işçi sendikası' Dok Gemi-İş Sendikası bu cinayetleri görmezden gelmeye devam ediyor. Tamer'in arkadaşı işçiler, 'işsiz kalacağız’ korkusu ile sessiz kalıyorlar. Bu umursamaz düzen ve şartlarla bu yaşanan acı olaylardan şimdiye kadar ders çıkarmayan tersane yöneticileri, kaçak akım rölesi takılmamış ya da bakımı yapılmamış kaçak akım röleleri ile çalışmayı sürdürürlerse daha çok Tamerler kaybedilecek..." dedi.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst