Işçilere 5 Gün 'babalık Izni' Yürürlükte

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.223
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  İşçilere 5 gün 'babalık izni' yürürlükte

  4857 Sayılı İş Kanunu’nda yapılan değişikliğin dünkü Resmi Gazete'de yayımlanmasıyla yeni baba olan işçiye 5 gün ücretli izin hakkı geldi.
  iscilere_5_gun_babalik_izni_yururlukte_1429869001_1094.jpg
  Eklenme: 24 Nisan 2015, 12:50 / Güncelleme: 25 Nisan 2015,

  işçilere 5 gün ücretli izin verilmesi"ne dair düzenleme, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

  4857 Sayılı İşçi Kanunu'nda yapılan düzenleme ile işçiye, eşinin doğum yapması halinde, beş gün ücretli izin hakkı getirildi.

  Yasaya, "işçiye, evlenmesi veya evlat edinmesi ya da ana veya babasının, eşinin, kardeşinin, çocuğunun ölümü halinde üç gün, eşinin doğum yapması halinde ise beş gün ücretli izin verilir" ibaresi eklendi.

  Doğum izni 7 güne çıkıyor
  Düzenlemeye göre, cumartesi ve pazar günleri ile resmi tatiller, 5 günlük izne dahil edilmeyecek. Dolayısıyla doğum izni 7 güne hatta bazen bayramların da ilave edilmesiyle daha da uzayabilecek.

  "İşçilerin "en az yüzde 70 engelli veya süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde, hastalık raporuna dayalı olarak ve çalışan ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde on güne kadar ücretli izin verilir" ibaresi de düzenlemede yer aldı.

  1 Ocak 2015 ve sonrasını kapsıyor

  Komisyondan geçen doğum izni ve yarım zamanlı çalışma hakları ise 1 Ocak 2015 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

  K:Haber 7 'den alıntı
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Mayıs 2015