• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Işçilere Büyük Kolaylik

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
İŞÇİLERE BÜYÜK KOLAYLIK
Anayasa Mahkemesi verdiği kararla işçilerin yeni sendika konusunda önünü açtı.

11.06.2015 18:16
Anayasa Mahkemesi, işçilerin yeni sendika kurmalarının önünü açtı. Mahkemenin iptal kararıyla yeni kurulan bir sendikanın toplu sözleşme masasına oturabilmesi için gerekli olan iş kolu barajı yüzde 3'ten yüzde 1'e indi. Böylece sendikalar arasında rekabet artacak, işçiler alternatif sendikalara üye olabilecek.

Hürriyet'ten Ayselp Alp'in haberine göre son aylarda Bursa'da metal sektöründe başlayan ve birçok ile yayılan işçi eylemlerinin odağında işçilerin mevcut sendikaların haklarını yeterince savunmadığı suçlamaları yer aldı. Bu suçlamalarla Türk Metal Sendikası'ndan 20 bine yakın işçi istifa etti. Anayasa Mahkemesi, 6552 sayılı İş Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik öngören torba yasanın yeni kurulacak sendikalar için toplu sözleşme masasına oturma şartının yüzde 3 olarak belirlenmesi şartını Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. İptal öncesinde, Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'e bağlı sendikalar için işkolu barajı yüzde 1 olarak uygulanırken; yeni sendikalar için yüzde 3 olarak belirlenmişti.

Mahkemenin tüm sendikalar için iş kolu barajını yüzde 1'e indirmesiyle yeni sendikaların önü açılmış oldu. Çalışma yaşamına ilişkin davalarla ilgilenen Avukat Murat Özveri, "Mahkeme aldığı bu kararla, sistemin işçilere dayattığı sendikalar dışında da örgütlenmesinin önünü açtı. Örneğin metal sektöründe çalışan 7 kişi bir araya gelip, bir sendika kurabilecek. Bu sendikanın toplu sözleşme masasına oturabilmesi için gerekli şartlardan ilki metal iş kolunda Türkiye genelinde çalışan 200 bin kişinin yüzde 3'ünü yani 6 bin kişiyi üye yapması gerekiyordu. Şimdi bu şart, Türk-İş, HAK-İş ve DİSK'te olduğu gibi yüzde 1 yani 2 bin kişi olarak aranacak" dedi.

Özveri, "Bir başka ifadeyle binlerce kişinin çalıştığı TOFAŞ, FORD gibi tek bir işletmeyi üyesi yapmayı başaran bir sendika toplu sözleşme masasına oturmaya hak kazanabilecek. Bu durum sendikalar arasında işçinin haklarını koruma konusunda rekabet yaratacak" diye konuştu.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst