• Sayın Üyeler,

Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

İşçilerimizle İlgilenelim

Enver Çığşar

Yönetim Grubu
Sertifika
B Sınıfı
Firma
Kimtex Tekstil San. A.Ş
Birkaç yıl önce, olayların önlenmesi, insan hatası ve güvenlik performansı hakkındaki inançlarıma meydan okuduğum için, bir şeyin tam olarak doğru olmadığını fark ettim. Kariyerim boyunca, kontrollere ve müdahale programlarına rağmen, bazı özel ve ilgili çalışanların zaman zaman insan hatası olarak sınıflandırılan iş başında meydana gelen olaylara sahip olduğunu fark etmiştim. Bu olaylar, çalışanın belirlenen tüm güvenlik önlemlerini takip etmesini “yapmak” için tasarlanmış düzeltici eylemlerle sonuçlandı ve atanan görevleri güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için zaman aldı.

İşçi hatası ve güvenlik sonuçları hakkındaki mevcut düşünceyi daha iyi anlamam gerektiğini fark ettim, bu yüzden ek bilgi istedim. Todd Conklin'in Kaza Öncesi Araştırmalarını okuyarak başladım. Sonra birçok podcast'ini dinledim ve panelist olarak katıldığı son iki konferans oturumuna katıldım.

Bu, insan ve örgütsel performans hakkında daha fazla bilgi edinmeye olan ilgimi artırdı, bu yüzden Todd'tan ek görüş paylaşmasını istedim. Önerdiği bazı düşünceleri paylaşmak istiyorum.

“İnsan hatası ve güvenlik çalışması, mesleğimizin işçileri görme biçiminde gerçekten kaygılanıyor” diye açıklıyor. “Geleneksel güvenlik, işçiyi düzeltilecek sorun olarak görür (güvenlik bireysel bir müdahaledir - her seferinde bir çalışanı düzeltin). Ve işçi risk sorununun olduğu yerde, bir şekilde işçileri sınırlandıracağız, onlara ne yapmaları ya da ne yapmamaları gerektiğini söyleyeceğiz, daha sonra daha iyi güvenlik sağlamak için daha iyi davranışlar elde etmek için ayrıntılı izleme sistemleri kullanan işçileri gözlemleyeceğiz. bir kuruluşun sonuçları. ”Bu programların genellikle kalp ve zihin olarak nitelendirildiğini açıklar. “Eğer işçiler daha fazla ilgilenir ve daha çok çalışırsa, güvende oluruz” diyor.

Birçoğu, bu “daha fazla önemseme” programlarının daha iyi, daha hızlı olmanın etkili bir yolu olduğuna inanıyordu, ancak bu görüş kusurlu. “Bu programlar işçilerin ya bilmediğini ya da umursamadığını ve verilerin gösterdiği şey olmadığını gerçekten varsayıyor.”

Bu nedenle güvenlik camiasının "dürüst hatalara" (veya sıklıkla etiketlediğimiz işçi hatasına) odaklanması biraz şaşırtıcıdır. “Hata aslında normal, ilgisiz ve asla nedensel değil. Gerçekten önemli değil, ”diye açıklıyor Todd. Hataya dayanıklı sistemler (hata oluştuğunda iyileşebilen sistemler) oluşturmamız gerektiğini kabul ederken, "hatanın durdurulması veya iyileştirilmesi sadece devasa bir zaman ve enerji kaybıdır".

Bunun yerine, İSG profesyonellerinin işçileri problem olarak değil problem çözücü olarak gören yeni bir güvenlik görüşü benimsemeleri gerekmektedir. “İşçi daha iyi olamaz çünkü onlardan daha fazla ilgilenmelerini ve daha çok çaba göstermelerini istiyoruz” diyor. “Daha güvenli olabilmek için neye ihtiyaçları olduğunu sorduğumuzda işçiler daha güvenilir oluyor. Ayrıca hedefimizi bir kaza olmamasından güvencenin varlığına değiştirmek zorundayız. ”

Bu yaklaşım İSG uzmanları olarak bizim için yeni bir yol sunuyor. Todd, “Fırsatımız, işçilerin güvenli sonuçlar yaratmanın anahtarını elinde bulundurmasıdır” diyor. “Artık işçileri düzeltmeye çalışmamıza gerek yok. Üretim ve güvenlik başarısı yaratmak için işçilerin iş yerimize getirdiği akıl ve becerileri kullanmamız gerekiyor. ”

Çoğumuz kullanılan ekipman ve yapılan işler hakkında hiç kimsenin işçilere göre daha fazla şey bilmediğini kabul ediyoruz. Ancak kendi inançlarımıza meydan okuyarak ve işçilere farklı bir mercekle bakarak, çalışanlarımızı güvenlik ve sağlık kontrolleri, programları ve süreçlerini uygulama konusunda daha iyi meşgul edebiliriz. Ve hepimiz biliyoruz ki, anlamlı bir şekilde çalışan bir işgücü, başarılı bir İSG yönetim sisteminin temel bir bileşenidir.

Profesyonel araç kutumuz, işverenlerimizin mesleki ölümleri, yaralanmaları ve hastalıkları önlemelerine ve fiziksel varlıkları korumalarına yardımcı olmak için kullanabileceğimiz çeşitli araçlar koleksiyonunu içermektedir. Çalışanlarımızla işyerlerinde uygulamak için gerçekten ortak olduğumuzda bu araçlardan en iyi şekilde faydalanacağız.

kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!