Işçinin, Mesai Saatleri Dışında Geçirdiği Kaza, Iş Kazası Olarak Kabul Edilebilir Mi?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
30 Mart 2014
Mesajlar
2.241
Tepki puanı
1.647
Konum
Londra
İşçinin hangi nedenle olursa olsun, işyerinde bulunduğu sırada uğradığı her kaza, diğer unsurlar da mevcutsa, iş kazası olarak kabul edilecektir. İşçi, işyerine ayak bastıktan, işyerini terkedeceği ana kadar, çalışır durumda olsun olmasın, işverenin otoritesi altında olup olmadığı tartışılmaksızın ve bu hususun araştırılmasına mahal vermeden korunmaktadır. İşçinin uğradığı kazanın mutlaka iş saatleri içinde meydana gelmesi de gerekli değildir; çalışma saatleri dışında, (örneğin öğle paydosunda) işçinin başka bir işçi veya 3. bir kişi tarafından öldürülmesi, yaralanması, iş kazası olarak kabul edilir.

Yargıtay, gece bekçiliği yapan sigortalının işyerinde iken geçirdiği beyin kanaması sonucu felç olmasını, olayın işyerinde meydana gelmiş olması nedeniyle iş kazası olarak nitelendirmiştir.

Yargıtay, bir başka kararında, işyeri sayılan bir aracın şoför mahallinde içki içip eğlenirken, muavine sarkıntılık eden şoförün muavin tarafından yaralanmasını, illiyet bağının (neden-sonuç ilişkisinin) bulunmaması nedeniyle iş kazası olarak kabul etmemiştir.

Kaynak :
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
973
Yaş
52
Konum
Ankara
Mesai bitimine o iş yerine ait servis arcıyla evlere gidildiğinde de iş kazası sayılır değil mi.
 

Aykut MORALAR

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Şubat 2015
Mesajlar
12
Tepki puanı
4
Yaş
36
Konum
İstanbul
@mkekin1970

mesai kavramı eğer iş yerinin servisi var ise sabah servisi beklediği noktadan başlar , akşam servisin o noktaya bırakmasına kadar devam eder
 
Üst