isg yüksek lisans

nesee

B Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
27 Temmuz 2020
Konu
1
Mesaj
3
Tepki
1
Şehir
istanbul
Merhaba,
Çevre mühendisliğinden mezunum.İş güvenliği belgesi almak istiyorum.Bunun için tezsiz yüksek lisans yapıp b sınıfı sınavına girmem mi, kursa gidip c sınıfı sınavına girmemi mi önerirsiniz?Belgemi aldıktan sonra çevre mühendisliğiyle birlikte yapabileceğim bir pozisyonda çalışmak istiyorum.Önerileriniz nelerdir?Paylaşırsanız çok sevinirim.
 

Fatih Özcan

Diğer Belge
Site Kurucusu
Kayıt
30 Mart 2014
Konu
1.479
Mesaj
2.153
Tepki
1.411
Şehir
Astana
Merhabalar,

Genellikle birçok kişi yüksek lisans yapıp B sınıfı sertifikası almak istiyor, bunun nedeni ücret skalalarını yükseltmek ve daha kısa sürede A sınıfı uzmanlığına geçmek.

Bu güzel bir opsiyon fakat şunu göz ardı etmemek gerekiyor. İş güvenliği riskli bir iş, sonu hapse gidebilecek sonuçlar doğurabiliyor maalesef. B sınıfı olsanız bile az tehlikeli işlerle başlarım diyorsanız direkt B sınıfı almaya çalışın.

Acelem yok yavaş yavaş ilerlerim dersenizde C sınıfı belgesi alıp yönetmelikte yazan şekliyle ilerlemek doğru olacaktır.

Bir parantezde açayım, B sınıfı belge aldığınızda da çok yüksek ücretler beklemeyin. Tamamen anlaşacağınız firmayla ilgili ücretler. Sadece bir üst risk sınıfından başlamış ve daha kısa sürede A sınıfı uzman olmuş olacaksınız.
 

nesee

B Sınıfı Uzman
Kayıtlı Üye
Kayıt
27 Temmuz 2020
Konu
1
Mesaj
3
Tepki
1
Şehir
istanbul
Ben de hem maaş aralığını genişletmek hem de iş bulma olasılığımı yükseltmek için bunu düşünüyorum.Dediğiniz gibi her şekilde de en başından başlamak belki daha faydalı olacaktır. C sınıfı bir uzmanın, B sınıfı sınavına girebilmesi için tekrar kursa gitmesi gerekiyor mu 3 yıl tecrübeli olması yeterli mi?Bir de İstanbul Avrupa Yakası'nda tavsiye edeceğiniz bir kurum var mıdır?
 

Fatih Özcan

Diğer Belge
Site Kurucusu
Kayıt
30 Mart 2014
Konu
1.479
Mesaj
2.153
Tepki
1.411
Şehir
Astana
Kursa gitmesi gerekiyor bildiğim kadarıyla. Türkiye de çalışmadığım için bazı konulara tam hakim değilim. @Enver Çığşar daha net cevap verecektir.

Yüksek lisans yapıp, iş tercihinizi az tehlikeli işlerden yana da kullanabilirsiniz yada kurumsal bir firmada başlayarak gelişiminizi kolaylaştırabilirsiniz.
 
Yukarı Alt