Işin Durdurulması, Işyerinin Kapatılması Ya Da Iş Sağlığı Ve Güvenliği Tedbirinin Alınmaması

Konu, 'İş Hukuku ve SGK' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  İŞİN DURDURULMASI, İŞYERİNİN KAPATILMASI YA DA İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TEDBİRİNİN ALINMAMASI NEDENİYLE ÇALIŞAMAYAN İŞÇİLERİN ÜCRETLERİ ÖDENİR Mİ?

  AKTİF 11 KASIM 2014.

  isin-durdurulmasi-isyerinin-kapatilmasi-yada-is-sagligi-ve-guvenligi.jpg Ülkemizde sık sık iş kazalarının yaşanması ve işyeri faaliyetlerinin geçici olarak durması/durdurulması nedeni ile mağdur işçilerin ücret ve yan haklarının nasıl bir seyir alacağı merak konusu olmaktadır. Özellikle 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasasının henüz tam anlamıyla ilgili işyerlerinde uygulanmaması, işverenlerin ve işveren vekili yetkili personellerin Yasanın hükmettiği kurallara yeterince riayet etmemesi sebebi ile, iş kazalarının bir türlü önüne geçilememektedir.

  Yazımızda hem iş kazaları nedeni ile faaliyetine ara verilen iş ve işyerlerinde çalışan olarak yer alan işçilerin ücret ve yan hakları konusunda bilgi vereceğiz.

  Bir işyerinin tesis ve tertiplerinde, çalışma yöntem ve şekillerinde, makine ve cihazlarında işçilerin yaşamı için tehlikeli olan bir husus tespit edilirse, tehlikenin niteliğine göre iş tamamen veya kısmen durdurulur veya işyeri kapatılır. Makine, tesisat ve tertibat veya işin durdurulması veya işyerinin kapatılması sebebiyle işsiz kalan işçilere işveren ücretlerini ödemeye veya ücretlerinde bir düşüklük olmamak üzere meslek veya durumlarına göre başka bir iş vermek zorundadır.

  İşçi, işyerinde gerekli iş sağlığı ve güvenliği tedbiri alınıncaya kadar çalışmaktan kaçınabilir. İşçinin çalışmaktan kaçındığı dönem içinde ücreti ve diğer haklara sahiptir.

  İş sağlığı ve Güvenliği kapsamında iş yerinin durdurulması ve işverenin yapması gereken işlerle ilgili yönetmelikler ekte sunulmuştur.