• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Istifa mektubu nasıl yazılır?

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
İşten ayrılmaya karar verdiniz ve profesyonel bir istifa mektubu yazmak istiyorsunuz ama bu işi nasıl yapacağınızı bilmiyorsunuz. Yenibiris.com, iyi bir istifa mektubu yazmanın inceliklerini derledi.

Artık bulunduğunuz iş yerinde zamanınızın dolduğuna inanıyorsunuz ve ayrılmaya karar verdiniz. İstifanızı ayrılmadan en geç 15 gün önce vermelisiniz. Profesyonel bir vedanın en önemli adımı istifa mektubu. Mektubunuzu vermeden önce işten ayrılma niyetinizi yöneticinize söylemeniz şirketinize değer verdiğinizi göstermesi açısından öneriliyor. Böylelikle yöneticiniz, yerinize alınacak veya işlerinizi devralacak kişi için bir an önce harekete geçebilir. Siz de bu süre içinde, yaptığınız işlerin yöntemini ve inceliklerini yerinize bakacak kişiye anlatmalısınız. Yenibiris.com, istifa mektubu yazmanın inceliklerini 5 maddede derledi.

-İstifa mektubunuz kısa olmalı. Lafı fazla dolandırmadan sonuca gelmelisiniz.

-İşi bıraktığınız tarihi mutlaka yazın. Ayrıca mektubun girişinde işe başladığınız tarihi ve hangi konumda çalıştığınızı da belirtin.

-Mektubun olumlu bir üslup ile yazılmış olması önemli. İşi ve işvereninizi istifa mektubunda eleştirmenin bir anlamı yok. Ancak işi tam olarak neden bırakmak istediğinizi mutlaka yazmalısınız. Eğer negatif birtakım olaylar yüzünden işten ayrılmayı düşünüyorsanız da bunu kibar bir dille ifade etmelisiniz. Aksi takdirde işvereniniz/yöneticiniz bir sonraki işiniz için size referans olmayabilir.

-İşvereninize bugüne kadar görevde geçirdiğiniz sürede size sunulan imkanlar için teşekkür edip görevin size neler kattığından da kısaca bahsedebilirsiniz.

-Günümüzde bütün yazışmalar e-posta üzerinden yapılsa da istifa mektubunu işverene elden vermek daha profesyonel bir yaklaşım olur. Şirketteki son gününüzde de çalışma arkadaşlarınıza işten ayrılışınızla ilgili bir veda mesajı gönderebilirsiniz. Bu e-posta mesajında da nezaketi elden bırakmamak gerek.

Mektup kime ne zaman verilmeli?Yöneticinizle konuştuktan sonra insan kaynakları bölümüne; eğer şirketinizde bu departman yoksa istifa mektubunuzu doğrudan patronunuza verebilirsiniz.

Günde 2 saat iş arama izni var4857 sayılı İş Hukuku’nda yer alan maddeye göre belirsiz süreli iş sözleşmelerinde çalışan ve işverenin sözleşmenin feshinden önce durumu karşı tarafa bildirme yükümlülüğü bulunur. İhbar süresinde çalışan, iş saatlerinde günde iki saatten az olmamak üzere iş arama izni kullanır. İşveren, iş arama izni esnasında işçiyi çalıştırır ise işçinin izin kullanarak bir çalışma karşılığı olmaksızın alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini yüzde yüz zamlı öder.

İstifa mektubu örneğiX Şirketi İnsan Kaynakları Müdürlüğü’ne / Sayın Ahmet Yılmaz

01.11.2010 tarihinde başladığım “çağrı merkezi elemanı” görevime 16.09.2012 tarihi itibariyle kişisel nedenlerden ötürü son vermek istiyorum. İstifamın kabulünü arz ederim.
İşe başladığım tarihten bu yana bana sunduğunuz mesleki ve kişisel gelişim imkanları için sizlere teşekkür etmek isterim. İstifa sürecinde sizlere destek ve yardımcı olabileceğim bir konu varsa bana bildirmenizi rica ederim.

Saygılarımla
Murat TUNÇ
İmza

Çalışma arkadaşlarınıza veda mektubu yazın

Sevgili arkadaşlarım,
2006 yılında X Şirketi’nde başladığım görevimi kişisel sebeplerden dolayı bırakıyorum. Bu sürede paylaşımlarda bulunduğum bütün arkadaşlarıma teşekkür ederim. Sizlerle birlikte çalışmak benim için çok keyifliydi.

Yeni iletişim bilgilerim şöyle:
………
Murat TUNÇ

Kaynak: Hurriyet İK
 
Üst