Işverenler, Ilkyardımcınız Var Mı?

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.222
Tepki puanı
977
Yaş
52
Konum
Ankara
İşverenler, ilkyardımcınız var mı?
sadettin_orhan.jpg

Sadettin Orhan/31 temmuz 2015

2002 yılından beri yürürlükte olan İlkyardım Yönetmeliği önceki gün yürürlükten kaldırıldı. Yerine yeni İlkyardım Yönetmeliği yayımlandı. Yeni yönetmelik, işverenler ve çalışanlar için yeni sorumluluklar getiriyor. Bunların başında ilkyardım personeli görevlendirme ve ilkyardım eğitimleri geliyor.

Hesaplama değişti

Eski yönetmelik, her yirmi personel için bir ilkyardım personeli görevlendirme zorunluluğu getiriyordu. Eğer işyeri ağır ve tehlikeli işler kapsamındaysa her on personel için bir görevlendirme yapılıyordu. Görevlendirilecek personelin ilgili merkezlerden Temel İlkyardım Eğitimi Sertifikası almış olması zorunluydu. Yeni yönetmelik ise üç kategorideki tehlike sınıfına göre kademeli bir zorunluluk getiriyor.
Buna göre;

• Az tehlikeli işyerinde 20 çalışana bir ilkyardımcı,

• Tehlikeli işyerinde 15 çalışana bir ilkyardımcı,

• Çok tehlikeli işyerinde ise 10 çalışana bir ilkyardımcı görevlendirilmesi gerekiyor.
İşyeri olarak hangi tehlike sınıfında yer aldığınızı Tehlike Sınıfları Tebliği ekindeki listeye bakarak öğrenebilirsiniz.

16 saat eğitim

İlkyardımcı olarak görevlendirilecek personelin, Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş eğitim merkezlerinde en az 16 saat ilkyardım eğitimi almaları gerekiyor. Bu eğitime katılabilmek için ilkokul mezunu olmak yeterli. Yönetmelik, işverenlere bu konuda hizmet alma imkânı tanımıyor. Yani ilkyardımcı personeli kendi bünyelerinde istihdam etmeleri gerekiyor. Yönetmelik 29 Temmuz itibariyle yürürlüğe girmiş durumda. Dolayısıyla bütün işverenlerin ve işyerlerinin yeni hükümlere uyum sağlaması gerekiyor.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst