Işyeri Yaralanmaları En Aza Indirerek Verimliliği En Üst Düzeye Çıkarın

Enver Çığşar

B Sınıfı Uzman
Yönetim Grubu
Kayıt
1 Temmuz 2014
Konu
367
Mesaj
681
Tepki
705
Şehir
ADANA
Beklenmedik düşmelerden makine aksamalarına, iş kazaları öngörülemez ve herkesin başına gelebilir. 2016 yılında, özel sektör işverenleri tarafından yaklaşık 2.9 milyon ölümcül yaralanması ve hastalık bildirilmiştir. Çalışma ortamınızı güvence altına almak için ekstra çaba sarfetmek, onların refahını önemsediğiniz çalışanları gösterir ve iş gücünün moralini ve verimliliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Harekete geçerek ve bu ihtiyati tedbirleri uygulayarak, işyerinizde sık görülen yaralanmaları önleyebilir ve çalışanlarınızı koruyabilirsiniz.

Düşme
Düşme, en yaygın iş kazası türü olarak talihsiz (ama şaşırtıcı olmayan) bir ayrıcalığa sahiptir. Hızlı bir hareket halinde, vücudunuzu ve saygınlığınızı incitebilirsiniz. Çalışma alanlarını dağınıklıktan koruyarak sık sık kaymalar, geziler ve düşmeler önlenebilir; Gezinmek için daha az, daha az yaralanma anlamına gelir.

Yürüyüş yollarının açık, kutu ve dosyaları düzenli ve düzenli bir şekilde saklayın ve elektrik kablolarını sabitleyin ve kaplayın. Sıvı ile uğraşırken damlama tavaları ve koruyucuları kullanın ve hemen döküntüleri temizleyin.

Çalışanlar, özellikle tekerlekleri olan sandalyeler üzerinde durmaktan kaçınmalıdır. Ulaşılamayan bir şeyle ilgili yardıma ihtiyacınız varsa, sağlam, düz bir zemine yerleştirilmiş veya yerinde uzman veya bakım ekibine bağlanacak bir adım merdiveni kullanın. Ulusal Güvenlik Konseyi ayrıca, köşeleri döndürürken görüş çizgilerini iyileştirmek için dışbükey aynalar kurarak görüş çizgilerinin açık kalmasını önerir.

Nesnelerle Vurulan veya Yakalanan
Bir nesneye vurulmak veya bir nesneye takılmak başka bir ortak sorundur. Yığın kutuları yukarı ve aşağı doğru, ancak onları kararsız hale geldikleri noktaya yığmaktan kaçının. Bir dolap veya kitaplık düştüğünde yaralanma riskini azaltmak için yere yakın ağır nesneleri saklamayı unutmayın. Dolaplar devrilmeye eğilimli olduğundan, tamamen uzatılmış dosya dolabı çekmecelerine dikkat edin.

Ekipman Kullanımı
Yanlış kullanım ekipmanı, işyeri yaralanmalarının en yaygın nedenlerinden biridir. Her personel, günlük görevler ve işlemler için ortak olan ekipmanın nasıl kullanılacağı konusunda kapsamlı bir şekilde eğitilmelidir. Ayrıca, her ekipman parçasının amaçlanan amaç için kullanıldığından ve doğru şekilde kullanıldığından emin olun. Ekipmanın düzenli olarak temizlenmesi ve incelenmesi ayrıca, kullanımının güvenli olduğunu doğrulamaya yardımcı olabilir. Gerekirse, çalışanların ekstra koruma sağlamak için ekipman kullanırken güvenlik gözlükleri, kasklar veya eldivenler gibi koruyucu giysiler giymelerini sağlayın ve OSHA uyumluluğunu takip edin.

Yangın Güvenliği
Yangın tehlikeleri sürekli bir endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Tüm elektrik kablolarının iyi durumda olduğundan emin olarak güvenlik önlemleri almaya başlayın, çünkü hasarlı kablolar ciddi bir sorun olabilir. Uzay ısıtıcılarının kullanımını sınırlandırın ve hiçbir zaman bir katılımsız bırakın. Bir ısıtıcı kullanmanız gerekiyorsa, kağıt ürünlerinden uzak tutun ve devrilmesi durumunda devreden çıkarmak için emniyetli olduğunu doğrulayın. Yangın kaçış yollarını temiz tutun ve yangın sprinklerlerini asla engellemeyin veya kapatmayın. Yıllık yangın tatbikatları yaparak tüm personelin şirketin yangın çıkış stratejisinden haberdar olduğunu doğrulayın. Yangın alarmlarını ve yangın söndürücülerini her zaman çalıştığından ve güncel olduğundan emin olmak için gözden geçirin.

Çalışma ortamında yanıcı maddeler kullanılıyorsa, sadece elinizde bulundurulması gereken miktarları saklayın ve malzemeleri güvenli bir şekilde saklayın. Çalışma alanlarını sık sık temizlemek için endüstriyel vakumların kullanılması ayrıca toz birikimini ve yangınları önlemeye yardımcı olur.

Madde Kontrolü
Opioid bağımlılığı, çalışanlarınız da dahil olmak üzere, yaşamın her kesiminden insanları etkilemektedir. Etki altındaki çalışanlar, yargılama, cevap verme süresi ve refleksler nedeniyle iş kazası geçirme ihtimaline daha fazla maruz kalmaktadır. İş yeriniz uyuşturucu testi politikaları ile güncel mi? Yaygın olarak reçetelenmiş ilaçları (opioidler), yasadışı uyuşturucu ve alkolü içerecek şekilde mevcut politikaları genişletin. Bu tür bir testin uygulanması, uyuşturucu kullanımını belirler ve işverenin, çalışanın uyuşturucu bağımlılığı konusunda yardım aramasına yardımcı olmasını sağlayabilir.

İşverenler, uyuşturucu test programından beklenenleri ve şirket Çalışan Yardımı Programı (EAP) aracılığıyla hangi kaynaklara erişebileceklerine dair işgücünü eğiterek sohbete başlayabilirler. Bir EAP, çalışanların temiz kalması ve uyuşturucu kullanımı dışındaki daha sağlıklı stres çözümlerini bulmak için devam eden kaynaklarla bağlantı kurmasını sağlayarak desteğin kolaylaştırılmasına yardımcı olur. Uyuşturucu testi, bir problemi tanımanın ilk adımıdır ve güvenli bir işyerini muhafaza edip destekleyecektir.

Molaları Alın
Bir işçiden yorulduğunda ve çevredeki tehlikelere çok fazla önem vermiyorsa, işle ilgili yaralanmalar meydana gelir. İster gün boyu bir bilgisayar başında oturun, ister el emeği ile çalışın, aklınızı ve vücudunuzu dinlendirmek için mola vermek önemlidir.

İşyeri yaralanmaları asla tam olarak önlenemezken, bunlar azaltılabilir. İdari personel, potansiyel olarak zararlı koşulları belirlerken ve ortadan kaldırırken önemli bir rol oynar. İşyeri geçişlerini yaparken, bu güvenlik ipuçları listesini alın ve mevcut çalışma ortamınıza kaç tane uygulanabileceğini görün. Çalışanlara ihtiyaçları ve endişeleri hakkında konuşun, güvenlik prosedürleri konusunda onları eğitin ve olası tehlikeler için bir raporlama sistemi oluşturun; böylece sorunlar, gelecekteki bir işyeri yaralanmasına neden olmadan önce ele alınabilir.

Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Yukarı Alt