Işyerinde Stres

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
967
Yaş
51
Konum
Ankara
İşyerinde Stres
SKETCH-03b.jpg

Ressam Nikolas Sideris
Bazı basit sorular ve cevaplar
Sağlıklı bir iş nedir?
Sağlıklı bir iş çalışanlar üzerindeki baskı işlerine üzerindeki denetim miktarı, yetenekleri ve kaynakları ile ilgili olarak uygun olan bir olması muhtemeldir, ve destek kendilerine önemli insanlardan alırlar. Sağlık hastalık veya sakatlığın ama tam fiziksel, zihinsel ve sosyal refahı olumlu bir devlet (WHO, 1986) yokluğu sadece olmadığından, sağlıklı bir çalışma ortamı bir zararlı koşulların yokluğu, ancak bir sadece var olduğu biridir sağlığı teşvik olanları bolluğu.

Bunlar sürekli sağlık risklerinin değerlendirilmesi, uygun bilgi ve sağlık konularında eğitim ve organizasyon uygulamaları ve yapıların sağlığı teşvik kullanılabilirliği sağlanmasını içerebilir. Sağlıklı bir çalışma ortamı personel sağlığı ve sağlığın teşviki ve geliştirilmesi öncelikli ve çalışma hayatımızın bir parçası yaptık hangi biridir.

Işle ilgili stres nedir?
 • İşle ilgili stres yanıtı insanlar iş talepleri ve onların bilgi ve yeteneklerini ve hangi eşleşti olmayan baskılarla sunulduğunda var baş etme yeteneğini itiraz edebilir olduğunu.
 • Stres iş koşullar geniş bir yelpazede oluşur fakat çalışanlar denetçiler ve meslektaşlarının az destek yanı sıra, iş süreçleri üzerinde çok az kontrole sahip hissediyorum çoğu zaman kötü yapılır.
 • Basınç veya meydan okuma ve stres ve bazen kötü yönetim uygulamaları mazur için kullanılır arasındaki karışıklık sıklıkla vardır.
İşyerinde basınç nedeniyle çağdaş bir çalışma ortamı taleplerine kaçınılmazdır.Basınç bile mevcut kaynaklar ve kişisel özelliklerine bağlı olarak, çalışmak ve öğrenmek mümkün, motive, uyarı işçileri tutabilir, bir birey tarafından kabul edilebilir olarak algılanmaktadır. Bu basınç, aşırı bir ya da başka şekilde artarsa Ancak, bu strese neden olur. Stres bir Çalışanlarımızın sağlığını ve iş performansını zarar verebilir.

İşle ilgili stres kötü çalışma tasarımı ile, kötü iş organizasyonu (biz iş ve çalışma sistemleri tasarlamak yol ve yol onları yönetmek) neden olabilir (örneğin, iş süreçleri üzerinde kontrol eksikliği), kötü yönetim, yetersiz çalışma koşullar ve iş arkadaşları ve denetçiler destek eksikliği.

Araştırma bulguları işin en stresli tip herhangi bir seçim veya kontrol egzersiz az bir fırsat var, işçi bilgi ve beceriler, uyan değil, aşırı talepleri ve baskıları hangi değerlerin olduğunu göstermek ve nerede diğerlerinden çok az destek var.

Talepleri ve çalışma basınçları onların bilgi ve yeteneklerini eşleştirilir - - kontrolü kendi iş ve onlar bunu yolu üzerinde icra edilebilir - Destek denetçiler ve meslektaşları alınan - katılımlarını kararlarında zaman Çalışanlar işle ilgili stresi yaşamaya daha az olasıdır Bu endişe işlerini sağlanır.

İşyerinde stresle ilişkili tehlikeler nelerdir?
İşyerinde stres ile ilgili tehlikeler iş içeriği ve iş bağlamında ayrılabilir.

Çalışma içeriği var - (altı-stimülasyon monotonluk, görevleri anlamsız, çeşitli eksikliği, vb) iş içeriği - iş yükü ve çalışma temposunu (yapmak için çok fazla veya çok az, zaman baskısı altında çalışmalarını, vb) - çalışma saatleri ( Sıkı veya esnek olmayan, uzun ve asosyal, öngörülemez, kötü tasarlanmış vardiya sistemleri) - Karar alma sürecine katılım Katılımı ve kontrol (eksikliği, iş süreçleri, hızı, saat yöntemler üzerinde kontrol eksikliği ve çalışma ortamı)

Çalışma bağlam var - kariyer gelişimini, statü ve ödeme (iş güvensizliği, promosyon fırsatları, az veya fazla promosyon, 'düşük sosyal değer', parça başı ücret ödeme planları, belirsiz veya haksız performans değerlendirme sistemleri, varlık aşırı çalışması veya eksikliği altında vasıflı bir iş için) - organizasyonda rol (belirsiz rolü, çatışan roller) - kişilerarası ilişkiler (yetersiz düşüncesiz veya unsupportive denetim, iş arkadaşları, zorbalık / taciz ve şiddet, izole veya yalnız çalışma, vb) kötü ilişkiler Organizasyonel Kültür (zayıf iletişim, kötü liderlik, davranış kuralının olmaması, örgütsel hedefler, yapıları ve stratejileri konusunda netlik eksikliği) - iş-yaşam dengesi (iş ve ev çatışan talepleri, iş yerinde yerli sorunlar için destek eksikliği, destek eksikliği Evde sorunları çalışmak, örgütsel kural ve politikaların eksikliği) iş-yaşam dengesini desteklemek için

İşle ilgili stres: risk faktörleri, önleme ve maliyet bilimsel kanıt tabanı
Konu her yıl yayınlanan bildiri yüzlerce kaplı olmasına rağmen İşle ilgili stres, hala pek çok bir kaçamak bir kavramdır. Seminer, özellikle işle ilgili stres müdahaleler ve ilgili maliyetleri kaygılarıyla, mevcut araştırma çıkarılan risk faktörlerinin ana delil üzerinde durulacak. Sunum biz zaten bilginin büyük miktarda bir bakış sağlayacaktır.

 • Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


  Profesör Jean-Pierre Brun, Yönetmen Sandalye oon İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetimi, Université de Laval tarafından Sunum
Iş yerinde tanıma ve saygı: temel bir insan ihtiyacı
Önemli başkaları tarafından saygı ve takdir edilen en temel insani ihtiyaçlardan biridir. Sonuç olarak, insanlar kabul ve rızasını kazanmak için büyük bir acı gidin.Gayrimeşru görevleri toplumsal çatışma sosyal dışlanma, tarafından, kırgın ya da alay edilerek, örneğin - iş sağlığı psikoloji alanında son araştırmalar birçok stresli deneyimlerin küsme bağlantılı olduğunu göstermektedir. Haksız bir şekilde tedavi edilen bu tür deneyimler bir "Benlik için Hücum" oluşturmakta ve bu oldukça uzakta sağlık ve refahı açısından sonuçları ulaşan olabilir. Tersine, motivasyon ve memnuniyetinin yanı sıra sağlık ve refahı arttıran en önemli faktörlerden biridir takdir ediliyor. Sunum aşağıda son araştırmalar örnekler kapsar ve takdir ve saygı (veya bunların eksikliği) tebliğ edilebilir ve bu bilgi sağlık ve esenlik alanında önlenmesi için yararlı olabilir ne hangi birçok yol ile ilgili sonuçlara varmıştır.

 • Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


  Norbert K. SEMMER, Universität Bern, WHO, Cenevre, 2007, 14 Şubat ile Sunum
İlgili Bağlantılar
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 

Ekli dosyalar

 • brunpres0307.pdf
  218 KB · Görüntüleme: 2
 • recognitionrespect140207.pdf
  211,8 KB · Görüntüleme: 0
Üst