Jeneratör periyodik kontrolü nasıl yapılır?

A

asimaksu1

Jeneratörler elektrik kesintisine tahammülü olmayan işletmeler için üretim/imalatın durmaması için çok önemli bir ekipmandır. Jeneratörler normal çalışma bakımları (işletme bakımları) dışında bir de iş güvenliği ve sağlığı açısından periyodik muayenelerden geçmeli ve işletme anında risk yaratabilecek unsurlar tespit edilmeli var raporlanmalıdır.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
nde ana başlıklar olarak nelere dikkat edilmelidir?

  • Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
    nın varlığı : Jeneratörlerin elektrik üreten merkezler oldukları için tüm elektrikli ekipmanlar gibi topraklama ölçümleri yapılmalı ve uygunluk değerlendirmeleri yapılmalıdır.
  • Jeneratörün akülerinin kontrolü : Jeneratörler ilk çalışma anında akülerden yararlanır ve bu akülerin voltajı ve fiziki durumları sürekli kontrol altında olmalıdır.
  • Jeneratör çevresinin durumu : Tel çit veya kapalı alan içerisinde olması gereklidir. Kapıları kilitli olmalı ve ilgili uyarı levhaları bulunmalıdır. Jeneratöre en yakın noktada yangın tüpü bulunmalıdır.
  • Jeneratör egzoz ve havalandırma durumu : Egzoz fanı durumu ve havalandırma durumu mevcut standart ve yönetmeliklere uygun olmalıdır.
  • Jeneratör transfer panosu kontrolleri : Transfer şalterinin Mekanik ve elektriksel kilitli olması gerekir.
 
Üst