• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Kadinlar Kazasiz Ve Sağlikli Çalişma Ortami Istiyorlar!!!

Kadınların İş Kazası Protestosu

1-jpg.24856.jpg


ISPARTA' nın Yalvaç ilçesinde mevsimlik işçileri taşıyan aracın şarampole yuvarlanmasıyla, 15 kadın işçinin hayatını kaybetmesi, Kadın Emeği Platformu üyeleri tarafından Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde protesto edildi.

2-jpg.24857.jpg


Kazanın, 27 kişilik araçla, 45 kişi taşınırken meydana geldiğine dikkat çeken Kadın Emeği Platformu, 'Bu bir iş kazası değil, iş cinayeti' diye slogan attılar. Tophane’deki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü önünde saat 12.00’de bir araya gelen topluluk, “ Evde, işte, sokakta ölmek istemiyoruz” diye pankart açtı.

Basın açıklamasını okuyan Neslihan Karatepe; “Ekim ayını canımızı yakan, ancak hiç de yabancısı olmadığımız bir kaza haberi ile noktaladık. Isparta’nın Yalvaç ilçesi yakınlarında çoğu kadın ve çocuklardan oluşan mevsimlik geçici tarım işçilerini taşıyan midibüs şarampole yuvarlandı. 16’sı kadın biri çocuk 17 işçi yaşamını yitirdi. 27 işçi de yaralandı. 27 kişilik bu araçta tam 45 kişi vardı. Resmi kayıtlara trafik kazası olarak geçse de, daha önceki benzerleri gibi bu da bir iş cinayeti, bir kadın cinayetiydi” dedi.

3-jpg.24858.jpg


Taleplerini de açıklayan Neslihan Karatepe; “Mevsimlik gezici ve geçici tarım işçileri iş kanunu kapsamına alınsın. Dayıbaşılık, elçilik gibi aracılık faaliyetlerinin ortadan kalkması için işçi ile işvereni bir araya gelsin. Kolay, ulaşılabilir ve şeffaf işleyen bir sistemin kurulsun. Taşınma sorunu halledilsin. Mevsimlik işçiliğin yaygın olduğu zaman diliminde, bedava sağlıklı taşınma hizmeti verilsin” dedi. Polisin çevrede önlem aldığı basın açıklaması, olaysız bitti.
 
Kadınlar, elleri öpülesi kadınlar,
Her kadın aynı zamanda anne veya anne adayı olduğu içindir ki; elleri öpülesi kadınlar,
Onlar da ister mi, sıcak çatıları dururken, sabahın ayazında, gece karanlığında yatakta yavrularını bırakıp tarlaya, fabrikaya veya çalışma alanı her neyse ve neresi ise gitmeye,......... isteyenler de olur, istemeyen de, işte tam burası kırılma noktası, İhtiyaçtır onları sıcak dünyalarından koparıp alan, bu gerçek kıyamete kadar devam edecektir,
O yüzden havanda su dövmek yerine, Devlet bu konuda da sosyal olduğunu gösterecek, akılcı, kalıcı ve çözüm odaklı barışçıl kanunları çıkaracak ve de kağıt üzerinde bırakmayacak önlemler ile uygulamaya koyacak ki, bu sancılı durumlar son bulsun,
Yazacak o kadar çok şey var ki özetliyoruz mümkün oldukça,
Kazasız ve adaletli bir hayat dileklerimle,
 
Üst