Kaldırma Operasyonlarında Güvenlik Tedbirleri

ışılay acarlar

Yönetim Grubu
Katılım
21 Kasım 2018
Mesajlar
50
Tepki puanı
114
Yaş
25
Konum
adana
Kaldırma Operasyonları
Asırlardır insanların belirli yükleri bir yerden bir yere taşımak için belirli kapasitelerde kaldırma ve taşıma araçları kullanmışlardır. Gelişen yeni teknolojiler ile birlikte kaldırma ve taşıma ekipmanları gelişmiş ve daha kolay operasyonlar haline gelmiştir. Ancak zaman kazanamını sağlanmış olsa da farklı sıkıntılar da doğurmuştur.
Vinç.jpg
Tüm kaldırma ve taşıma operasyonlarında kullanılan ekipmanlardan veya taşınan yüklerden kaynaklı birçok kaza meydana gelmektedir. Araçlardan dolayı meydana gelen kazalara bakıldığında ;
  • İmalat hataları
  • Montaj hataları
  • Bakım hataları
  • Kullanıcı kaynaklı hatalar.
Bir kaldırma operasyonuna başlamadan önce çalışma alanına bağlı olarak tüm çalışanların bilgilendirileceği bir kaldırma operasyonu planı hazırlanmalı. Bu plan;
  • Kaldırma ekipmanları listesi
  • Malzeme ağırlık bilgisi
  • Malzeme uzunluk bilgisi
  • Kaldırma yapılacak alan krokisi
  • Etkilenebilecek alan ve bölgelerin işaretlendiği bir çalışma bütünüdür.
Kaldırılacak malzemenin ağırlık bilgisine uygun vinç seçimi yapılmalıdır. Seçilen vinç için yük çizelgesi istenir ve uygunluğu kontrol edilir.
Herşey istenildiği gibi ise vincin kurulacağı alan kontrolüne geçilebilir. Vincin kurulacağı alan çok önemlidir. Yükü aldıktan sonra herhangi bir toprak kayması veya zeminde oluşabilecek bir çökme büyük bir kazaya sebebiyet verebilir. Özellikle yumuşak zeminlerde kurulum yapılacak ise beton ile desteklenmeli ve kesinlikle uygun papuçlar kullanılmalı. Ağır tonajlı vinçlerde çelik papuçlar yardımıyla kurulumlar gerçekleştirilebilir.
Hava şartlarını da gözardı etmemek gerekir. Sadece rüzgarın etkili olabileceği düşünülmemeli. Rüzgar belirli bir değerden sonra kaldırma operasyonu için büyük bir risk oluşturabilir. Aşırı rüzgarlarda kaldırılan yükün salınım yapması vinç devrilmelerine kadar giden bir sürecin başlangıcı olabilir. Kaldırılan yük alanı ne kadar geniş ise bu rüzgardan daha fazla etkileneğini gösterir. Örneğin bir reklam tabelasının kaldırılacağını düşünün, rüzgarın oldukça düşük olduğu bir gün belirlenerek kaldırma işlemi yapılmalı.
Kaldırma operasyonu başlamadan önce planda belirlenen etki alanına uygun olarak alan sınırlaması yapılmalı. Emniyet şeritleri veya plastik bariyerler ile yapılabilir. Kaldırma operasyonu başlamadan önce sınırlamanın doğru yapılıp yapılmadığı yetkili tarafından tekrar kontrol edilmeli. Sınırlama sonrası kaldırma operasyonuna geçilebilir.
Operasyon öncesi işaretçi sapancı ve vinç operatörlerinin birbirlerini tanıması için kısa süreli bir toplantı yapılması fayda sağlar.
Kaldırılacak yükün bağlantı noktaları daha önceden statik olarak yüke dayanıklı noktalardan seçilmeli veya mapa kaynatılması gerekiyor ise hesabı yapılarak yüke uygun noktadan ve dayanımı yüksek şekilde yapılmalı. Bağlantı için zincir mi yoksa sapanmı kullanılacak bunun tespiti de önemlidir. Sapan bağlanacak bölgenin kaldırma esnasında sapana zarar vermeyecek şekilde dizayn edilmesi şart. Aksi halde keskin kenarlar operasyon esnasındaki salınımdan dolayı sapana zarar verebilir ve sapanın kopması , malzemenin düşmesine sebebiyet verebilir.
Sapanların bağlanması ve açısını sapancı işaretçi eğitimi almış personeller tarafından yapılmalı. Hangi açı ile bağlanacağı oldukça önemlidir. Hatalı bağlantı sapanlara yükten daha fazla bir baskı uygulamasına sebeb olabilir. Aşağıdaki şekilde görüleceği üzere bağlantı açısının önemi görülmektedir.
sapan-aci-kaldirma.jpg
İşaretçi sapancı personellerin kesinlikle diğer personellerden ayrı bir baret (Farklı renk) veya farklı bir yelek giymek suretiyle diğer personellerden ayrılmalı. İletişim için görsel temas yok ise telsiz kullanımı sağlanmalı. Kullanılacak telsizin lisanlı ve frekansın ayrılmış olması önemli. Farklı bir telsiz frekansından gelebilecek alakasız bir komut operasyonu riske atar.
Kaldırma operasyonu başladığında yükün kaldırılması ve yerine alınması yine planda belirlenen şekilde yapılmalı. Operasyon sonrası tüm kaldırma ekipmanları tekrar kontrol edilmeli.
 
Üst