• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Kamuda Çalışan Iş Güvenliği Uzmanları "ödeme" Alamazlar. Neden Mi?

Değerli arkadaşlar;
Konu başlığından da anlaşılabileceği gibi kamuda görevlendirilen iş güvenliği uzmanlarının en büyük serzenişi kanunda kendileri hakkında verilen hüküm sebebiyle almaları gereken ek ödeme...
Peki şuan itibariyle İş güvenliği Uzmanının hangi şartlar altında görev alabileceği, görev alanların hangi evrakları ve işlemleri yerine getirmesi gerektiği, ve son olarak parayı almalarının hukuki anlamdaki sıkıntıları nelerdir kısaca bunlardan bahsetmek istiyorum .
Değerli meslektaşlarım, iş güvenliği uzmanı olabilecek bölüm ve fakültelerden mezun olarak çeşitli sınavlara girip A,B ve c sınıfı iş güvenliği uzmanı oldu(k)nuz. Ve kamu personeli olarak çalışmaktayız. Kanun peyderpey ülkemizdeki tüm çalışma alanlarını kapsam içerisine aldı bazı sektörler ve alanlar hariç tamamını kapsam içerisine aldı diyebiliriz. Ve son olarak kamu, kanunun 6, 7 ve 8'inci maddeleri hariç diğer tüm maddelerinden 01.01.2013 tarihi son olmak üzere kapsam içerisine girmiş ve kısmen çalışmalarına başlanmıştır.
Peki kamu bu süreçte ne yapmalı?
1-Personelleri içerisinde tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanı varsa görevlendirme yapabilir.Yapılan görevlendirme iş güvenliği uzmanının hukuki anlamda hiç bir şekilde tehlikeye atmaz çünkü, görevlendirilen kişi o kurumun iş sağlığı ve güvenliği anlamındaki danışmanı veya koordinatörü anlamında görülmesi gerekir. Asıl sorumlu kurumdaki işveren makamıdır.
2-Şuan ki mevzuatlar veya altyapı eksikliği sebebiyle hiç bir kamu kurumunda bir iş güvenliği uzmanı 80 saat atama ile isg katipten görevlendirilmesini yapamaz ! nedeni, sistemin kamu memurlarını tanımaması sadece kurumda varsa görevi işçi statüsünde çalışan onları görmesi sebebidir.Şayet kurumunuzda 80 saat atama yapabilecek kadar işçi çalışıyorsa atamanızı yapabilirsiniz.
3-Kamu personeli de olsanız İSG katip üzerinden ataması yapılmayan hiç bir uzman gerçek anlamda görevlendirilmesi yapılmış sayılmaz.(kendi görüşüm) nedeni, yönetmelik gereği kamuda görevlendirilen iş güvenliği uzmanının doldurarak İSGGM göndermesi istenilen iki form bulunmakta ve bu formları doldurulması istenmekte fakat kamu binalarının çoğunun SGK sicil numaraları sonucunda ortaya çıkan nace kodları doğru olamadığından dolayı sizlere gelen cevap hizmet kolunuzla sgk sicil numaranızın birbirini tutmadığı veya yanlış işlendiği bilgisi olacak.
Örnek;
Tebliğe göre çok tehlikeli sınıfta yer alan kurumunuz Nace kodu sorgulamasında Uluslar arası nakliyat şirketi diye çıkabiliyor halbuki siz çok tehlikeli sınıfta çalışacak bir iş güvenliği uzmanı olarak sözleşme maddelerinizi ve saatinizi ona göre hesaplayıp yapmışsınız ama hepsi boşa gidebilir.Bundan dolayı evrak değil İSG-katip, şuan işiçin memur değil işçi baz alınmalı....
4-Tarafıma iletilen en çok soru şu; peki kanun 6,7 ve 8'inci maddeleri hariç kamuyu da kapsam içerisine almakta denilmekte kamuda yapılması istenilen işleri kim yapacak! maalesef kamu ile ilgili bu durumda eğer çalışsak personel bulamazlarsa dışarıdan hizmet alım yöntemine gidilmesi gerekliliği çözüm olarak sunulmuş.İkinci en çok sorulan soru; ama bu işlemlerin hepsini ben tek başıma yapıyorum... Bilinmesi gereken şu, yapılması zorunlu hiç bir işlemin tek başına iş güvenliği uzmanınca yapılması gerekli diye bir şart veya hüküm yazılmamış ve belirtilmemiş... Bu sebepten kamu kurum ve kuruluşlarında resmi görevlendirilen uzmanların risk değerlendirilmesini veya diğer tüm işlemleri tek başlarına yapması gereksiz sorumluluk almalarından başka bir şey değil.
5-Ve son olarak para mevzu... Değerli arkadaşlar sanal da veya elden bir evrak dolaşmakta Türkiye Kamu Hastaneleri Birliği Başkanlığının Maliye Bakanlığımıza sorduğu soruya göre kamuda ki iş güvenliği uzmanlarının parayı alabileceklerine dair bir yazı...
Başta şunu ifade etmek isterim yazının çıkış sebebi Maliye bakanlığına sürekli bu durumda ilgili görüş sorulmasıdır. katıldığımızı tüm Konferanslarda veya panellerde maliye bakanlığından gelen kişilerin maruz kaldığı soru paraların nasıl ödeneceği sorusuydu. Ve bu sebepten dolayı Maliye Bakanlığı iç görevlendirme veya dışarıdan hizmet alımı sebepli iki farklı kalem açarak iş güvenliği uzmanlarına ödenecek paraların bu kalemden ödenebileceğini tüm kamuya bildirdi. Fakat yazı ya yapılan yorumlar çoğu yanlış nedeni; Maliye bakanlığı paraların görevlendirilen uzmanlara ödenmesi hakkında bir emir vermemiş zaten konu onluk da değil , kendisinin yapması gereken paranın kaynağını sağlamaktı onuda sağladı ve aradan çekildi, gerisi başta Çalışma Bakanlığında,mevcut hükümle ilgili yayınlayacağı bir genelge ile kamuyu aydınlata bilmeli ikincisi ise diğer bakanlıkların tüm sorumluluğu göze alarak bu parayı 2016 temmuz ayına kadar ödemeleri... peki öderlerse sorun ne olabilir ki ? Değerli arkadaşlar, kamu kurum ve kuruluşları her yıl sayıştay tarafından harcamaları denetlenmekte yapılacak her bir ödemenin bir sebebi olmalı benim görüştüğüm bir sayışta denetçisinin olaya bakış açısıda böyleydi..
Kendimde kamuda çalışan bir mühendis ve A sınıfı isg uzmanı olmama rağmen parayı alan uzman arkadaşların yapılacak bir denetlemede veya üst kurumca kendi makamlarına gönderilecek bir yazı ile paranın verilmesinin uygun olmadığı ile ilgili bir yazı gelmesi halinde direk yapılması gereken işlem ödenen paranın kendilerine rucu edilerek tahsil edilme yöntemi olacağı unutulmamalıdır.
Y.Müh.Engin KONYALIGİL
A sınıfı İSG uzmanı
Not:Yukarıda belirtiğim unsurlar tamamen kendi düşüncelerim olup hiçbir kamu kurum ve kuruluşunun görüş veya önerisi değildir.
 
Üst