Kanallar, silolar ve bunkerler için güvenli kapalı alan girişi

Enver Çığşar

Yönetim Grubu
Katılım
1 Temmuz 2014
Konular
421
Mesajlar
771
Tepki puanı
783
Konum
ADANA
martin-900.gif
1995-2011 yılları arasında MSHA tarafından kaydedilen ABD ölümlerinin yaklaşık% 7'si
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
meydana geldi . Bu sayıyı azaltmak için, konveyör operatörleri kapalı bir alanın nasıl tanımlandığını tam olarak anlamak ve
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
için neler yapabileceklerini düşünmek akıllıca olacaktır .


Birçok faktör dökme malzemelerin olukların, siloların ve haznelerin yanlarına yapışmasına neden olabilir - nem, nem içeriği, hammaddenin boyutu / dokusu veya artan üretim hacmi - kapasite kaybı veya tıkanma ile sonuçlanır. Devam eden birikim akışı azaltır ve nihayetinde konuyu ele almak için üretimi durdurur, bu da pahalı arıza sürelerine neden olur ve tıkanıklığı gidermek için fazladan emek gerektirir.

“Kapsamlı birikimin temizlenmesi genellikle sınırlı alana giriş gerektirir, ancak oluk, silo veya hazne içine giren eğitimsiz personelin sonuçları fiziksel yaralanma, gömme ve boğulma dahil felaket olabilir” diyor Ürün Mühendisi Daniel Marshall. “Uygun testler, havalandırma ve güvenlik önlemleri olmadan, yanıcı toz içeren kaplara girmek ölümcül patlamaya bile neden olabilir.”

Kapalı Alan Girişi nedir?

İş Sağlığı ve Güvenliği İdaresi (
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
) “kapalı alan” ı, sürekli çalışan doluluğu için tasarlanmamış ve bir çalışanın atanmış işe girmesi ve gerçekleştirmesi için yeterli büyüklükte, ancak giriş veya çıkış için sınırlı veya kısıtlı araçlarla tanımlamaktadır. [1] İzin gerekli kapalı alan ”aşağıdaki özelliklerden bir veya daha fazlasına sahip kapalı alan anlamına gelir:

 1. Kap , alt yanıcı sınırının (LFL) yüzde 10'undan fazla patlayıcı toz, yanıcı gaz, buhar veya buhara maruz kalma gibi
  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
  içerir veya bu potansiyele sahiptir . Atmosferik oksijen konsantrasyonu yüzde 19.5'in altında veya yüzde 23.5'in üzerinde;
 2. Malzemenin içeriye doğru yakınsak duvarlar veya aşağıya doğru eğimli ve daha küçük bir kesite doğru daralan bir kapı ile bir girişi yutması, kapması veya boğması potansiyeli vardır; veya
 3. Tanınan diğer ciddi güvenlik ve sağlık tehlikelerini içerir.
Kapalı Bir Alana Girme

Kapalı alanlarda çalışmak genellikle şunları gerektirir:

 • Özel personel eğitimi
 • Emniyet kemeri ve donanım
 • Kapsamlı hazırlık
 • 'Arkadaş sistemi' için personel eklendi
Marshall, "İzin gerekli kapalı alanların en aza indirilmesi için tasarlanan sistemler, önemli bir yatırım getirisi sağlayabilir ve bileşen bakımı ve değişimi için kapalı alan giriş miktarını azaltmak için en uygun zaman, bir projenin şartname ve tasarım aşamalarındadır." . Birçok üretici, sınırlı alana giriş ihtiyacını azaltabilecek sistemler ve ürünler sunmaktadır. Örnekler şunları içerir:

 • Aşınmaya dayanıklı astarlı modüler oluk tasarımları.
 • Astarın değiştirilmesi için menteşenin açıldığı ve uzandığı kanallar.
 • Dış astarlı etek tahtaları.
 • Kapalı alana girmeden servis yapılabilen bant temizleyicileri.
 • Hava birikintilerini azaltmak için hava topları ve vibratörler gibi akış yardımcıları.
 • Merkezi toz toplama yerine belirli yerler için modüler hava temizleyicileri.
Küresel Düzenlemeler, Standartlar ve En İyi Uygulamalar

Kapalı alana giriş ile ilgili kurallar, eyalet, il veya vilayet düzeyine kadar bile ülkeye bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Her zaman olduğu gibi, bölgesel ve yerel yasalar tanımlanmalı ve bunlara uyulmalıdır, ancak genel kurallar Avustralya / Yeni Zelanda, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri gibi büyük endüstriyel pazarlarda oluşturulan düzenlemelerden çıkarılabilir. [2] Hükümet düzenlemeleri arasındaki ortaklıklar, işverenlere güvenlik konusunda ölçülü bir yaklaşım sunmaktadır. Bu prosedürler şunları içerir:

İşe Başlamadan Önce

 • İzni ve işe özgü çalışma prosedürlerini gözden geçirin.
 • Gerekli tüm KKD'leri toplayın ve inceleyin.
 • Herhangi bir güvenlik ekipmanını, test cihazlarını veya iletişim araçlarını test edin ve / veya kalibre edin.
 • Geçerli bir İş Güvenliği Analizi (JSA) veya güvenlik kontrol listesi yoksa, bir risk değerlendirmesi yapın.
 • Tüm çalışanların tehlikelerden ve güvenli iş uygulamalarından haberdar olmasını sağlamak için iş öncesi toplantı yapın.
 • Toksinler, buhar, toz seviyeleri, oksijen seviyeleri ve malzemeye özgü tehlikeler için uygun testler yapın.
 • Geminin dışında mümkün olduğunca fazla temizlik ve bakım yapın.
 • Post tamamlanan kapalı alan giriş izni gemi dışında.
 • Malzemelerin kazara girişini önlemek için kirletici maddeleri ve hareketli parçaları izole edin.
 • Uygun lokavt / etiket çıkışı / blok-out / kişi test prosedürleri olmalıdır tamamlanan ve giriş öncesinde belgelendirilmesi.
Prosedür Sırasında

 • Su gibi toksik olmayan maddeler kullanarak bakım / temizlik yapın ve kapalı alanda ısı / ateş kullanmaktan kaçının. Kapalı bir alanı temizlemek için asla oksijen kullanmayın, bu yangın ve patlama tehlikesi yaratabilir.
 • Mümkünse havalandırma sağlayın.
 • Kask, eldiven, işitme koruyucu, emniyet kemeri ve yaşam çizgisi ve solunum cihazı gibi kişisel koruyucu / güvenlik ekipmanlarını seçin.
 • Prosedürü ve iç koşulları izlemek için eğitimli bir gözlemci atayın ve gerekirse kaçış yardımı sağlayın.
 • Kapalı alanın hızlı tahliyesini uygulayın.
Düşünceleri Kapatma: Erişiminizi Kapatma

“Zamanla, iyi tasarlanmış erişim güvenliği artırır ve para tasarrufu sağlar,” diye ekledi Marshall. “Dikkatle yerleştirilmiş ve yeterli büyüklükte güvenli erişim, güvenilirliği artıracak ve aynı zamanda bakım için gereken çalışmama süresini ve ilişkili iş gücünü azaltacaktır.” Şirketlere, iyileştirilmiş erişim kapıları, vibratörler, hava dahil kapalı alana giriş ihtiyacını en aza indiren ekipman tasarımlarını göz önünde bulundurmalarını tavsiye eder. top veya silo temizleme hizmetleri. “Uygun temizlik ve malzeme deşarj ekipmanıyla uygun şekilde donatılmış konveyör sistemleri, daha uzun bir ömür ve daha az aksaklık süresi yaşarken daha güvenli bir çalışma alanı yaratıyor” dedi.

© 2020 Martin Mühendislik Şirketi. Tüm hakları Saklıdır. Martin Engineering ürünleri ABD ve yabancı patentler ile beklemede olan patentlerle korunmaktadır. Ek fikri mülkiyet bilgileri
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
adresinde bulunmaktadır .

Yukarıda gösterilen: Bu görüntüdeki arka oluk duvarı, daha güvenli erişime izin vererek yan flanşlara cıvatalanmıştır. [© Martin 2020]

kaynak:
Bağlantıyı görmek için üye girişi yapmalısınız.
 
Üst Alt