Kansere Yakalanmada Mesleklerin Rolü Büyük

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Mesajlar
2.221
Tepki puanı
967
Yaş
51
Konum
Ankara
Kansere Yakalanmada Mesleklerin Rolü Büyük...

Kansere-Yakalanmada-Mesleklerin-Rol%C3%BC-B%C3%BCy%C3%BCk-620x330.jpg


Kansere Yakalanmada Mesleklerin Rolü Büyük
31 Ekim 2014

Kansere Yakalanmada Mesleklerin Rolü Büyük yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferdi Tanır, kanserlerin yüzde 4 ila 8’inin meslekte çalışma sırasında karşılaşılan faktörlerin etkisiyle ortaya çıktığını söyledi. ÇÜ iş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇİSAM) Başkanı da olan Tanır, sanayileşme ve endüstrileşmeyle kanser oranının arttığını belirtti.

KANSERLERİN YÜZDE 4 İLA 8’İ MESLEKTE ÇALIŞMA SIRASINDA KARŞILAŞILAN FAKTÖRLERİN ETKİSİYLE ORTAYA ÇIKIYOR.

Bireysel üretimden ayrılarak gelişime bağlı toplu üretime geçen insanların hastalıklarının da benzer seyrettiğini ifade eden Tanır, şöyle konuştu: “Kanserlerin yüzde 30’u ve buna bağlı ölümlerin yüzde 70’inin önlenebilir olması en önemli kriterdir. Kanserlerin yüzde 4 ila 8’i meslekte çalışma sırasında karşılaşılan faktörlerin etkisiyle ortaya çıkıyor. Mesleksel etki kanserin yerine ve organına göre değişiklik gösterebiliyor. Mesela akciğer kanserinin yüzde 10 ila 15’i meslek kökenli, yüzde 15’i de hava kirliliği gibi çevre kökenlidir.”

Tanır, mesleksel kanserlere ilişkin baca temizliği ve boya işi gibi ve bunlara bağlı sektörlerde çalışanların daha dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

TANISI EN FAZLA KONAN AKCİĞER, MEME VE KOLON KANSERİ.
Tanır, gelişmiş ülkelerde kanserlerin tanı konma oranının diğer ülkelere oranla iki kat fazla olduğunu söyledi. Buna karşın gelişmekte olan ülkelerde kanserlerin, gelişmiş ülkelere göre yüzde 50 daha az tanı konulan ve vakaların yüzde 80’inin kaybedildiği ülkeler olduğunu aktaran Tanır, şöyle devam etti: “Kansere yakalanmada çevresel sebeplerde aspes, radon, son yıllarda artış gösteren kesinleşmiş etkisiyle hava kirliliği, ultraviyole, radyasyon ve sigaranın etkisi belirlenmiştir. Tanısı en fazla konulan üç kanser tipi var. Bunlar akciğer, meme ve kolon kanseri. Çok ilginçtir endüstriyle artan kanser oranlarına bakıyorsunuz, tanısı en fazla konankanserlerle aynı sıraya koyuyorsunuz bunları. Demek ki sanayileşme ve endüstrileşmenin getirdiğikanserlerde bir artış söz konusudur.”

Tanır, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre,kanserlerin yüzde 80’inin çevresel etmenlerden kaynaklandığını kaydetti.

HABER_VAKTIM_20141031_11.jpg
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst