• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Kış Lastiklerinin Önemi

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
1.jpg

Bildiğimiz gibi buzlanma kar gibi kaygan koşullarda lastikler fren gücünü zemine iletmede büyük önem taşımaktadır. Kış lastiği seçerken ve kullanırken bunlara dikkat etmelisiniz.

Kış Lastiklerinin Özellikleri Nelerdir?

Kış lastikleri silika teknolojisi sayesinde lastiğin tutunma özelliği arttırılmaktadır. Silika oranı arttıkça ıslak zeminde yol tutuşu artar ve aşınma, yuvarlanma direnci azalır. Normal lastiklerde ısılar 7 derece civarına indiğinde sertleşmekte ve bunun sonucu olarak kaymaktadır. Kış lastiklerinin tutunma ve kavrama özelliği sadece karda veya buzlanmada değil 7 derece 'nin altına indiğinde devreye girmektedir. Kış lastikleri karla kaplı zeminler için en uygun lastiktir. Kış lastikleri standart lastiklerin aksine yuvarlanmaya başladığında daha çabuk ısınır ve havanın soğumasına rağmen yapısı büzüşmediği için daha gergin durur bu nedenle desen aralığı sabit kalır ve tutunma kolaylaşır. Dişli desen yapısının bozulmaması yol çekişini de arttırır.

2.jpg

Kış lastiklerinde diş derinliği standart lastiklere göre daha derindir ve böylece erimiş karda ve çamurda daha iyi çekiş sağlar. Lastiğin taban desenindeki kılcal çizikler de tutunmayı kolaylaştırır. Son zamanlarda sıkça kullanılan silisyum minerali ile düşük sıcaklıklarda lastik kağuçuğunun yumuşaklığını arttırarak normal şartlardaki tutunma sağlanmaktadır.

Kış lastikleri standart lastiklere oranla %40-%50 oranında daha verimli yol tutuşu ve frenaj sağlar. Kış lastikleri yalnızca kaygan zeminde veya karda değil yağmurda çamurda standart lastiklere göre daha fazla avantaj sağlar.

Kış lastiği ile kar lastiği arasındaki fark veya kış lastiği ve normal lastik arasındaki fark. Kış lastiğinin kış lastiği olduğunu nerden anlarız? Öncelikle dişlerinin kalınlığı baktığımızda 9 mm olacak minumum bu standarttır zaten. Ve arasında aşağıdaki resimdeki gibi kılcallar görmelisiniz. Halk dilinde vakumlu diye geçmektedir. Asıl kış lastiğind görev yapan bu kılcallardır. Normal lastiklerde bu kılcallar yoktur.

3.jpg

Kış lastiği kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?
Yalnız kış lastiği alırken yapmamamız gereken hatalardan biri sadece çekişin bulunduğu tekerleklere kış lastiği almamalıyız. Çekişin bulunduğu tekerleklerde kış lastiği diğer tekerlere normal lastik koyulursa lastiklerdeki farklı tutunmalardan dolayı savrulmalara neden olacaktır.

Peki kış lastiklerini yazın kullanabilir miyiz?

Havaların ısınmasıyla kış lastikleri değiştirilmelidir. Aksi taktirde artan yakıt tüketimi, seste artış, hızlı aşınma gibi sorunları beraberinde getirecektir.

Güvenilir bir yolculuk için kış lastiğini ihmal etmemek büyük önem taşıyor.

Kaynak :
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst