• Sayın Üyeler,

  Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

  Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Makale Kışın kendine özgü tehlikelerine hazırlanmak

Soğuk havalar ve dondurucu yağmur, dolu veya kar gibi mevsimsel yağışlar kış aylarında iş yerinde tehlikelere yol açabilir.

Meteoroloji Servisi'nin kış tahminleri karışık bir tablo çiziyor; ülkenin birçok bölgesinde mevsimsel yağış ve sıcaklıkların ortalamanın üzerinde, altında veya ortalamaya yakın olma ihtimali eşit. Böylesine puslu bir görünüm karşısında iş gücünüzü nasıl hazırlamalısınız?

1706695155311.pngAçık havada çalışanlar için kış tehlikeleri arasında soğuk algınlığı, donma, hipotermi ve ayak donması sayılabilir. Çalışma sahalarınız "kar kuşağının" dışında olsa bile, soğuk hava tehlikelerine dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, yakıt yakan ekipmanlar, ısıtıcılar ve aletler karbon monoksite (CO) maruz kalma riski oluşturabilir.

Çalışanlarınız oda veya ofislerinde güvende olsalar bile, daha binaya ulaşmadan kış tehlikeleriyle karşı karşıya kalabilirler.

Otoparklar ve yürüyüş yollarındaki buz ve kar gibi tehlikeler kayma ve düşme tehlikesi oluşturabilir. Sigortacı Liberty Mutual'a göre "aynı seviyede düşmeler" işverenlere yılda 8,98 milyar dolara mal oluyor. Aslında, aynı seviyede düşmeler, sigortacının 2023 İşyeri Güvenlik Endeksi'nde ciddi şekilde sakat bırakan işyeri yaralanmalarının ikinci önde gelen nedeniydi.

Ayrıca, otoparklardaki ve yürüyüş yollarındaki buz ve karı temizleyin.

Mantıklı soğuk hava önlemleri​

Genel olarak, açık havada çalışanların kendilerini soğuk hava tehlikelerinden korumak için mantıklı önlemler almaları gerekir:
 • Birkaç kat bol kıyafet giymek. Sıkı giysiler uygun dolaşımı engelleyebilir ve kat kat giyinmek daha iyi yalıtım sağlar.
 • Şapka, su geçirmez botlar ve eldivenler giyerek uzuvlarını (kulaklar, yüz, eller ve ayaklar) korumak.
 • Battaniye, yedek kıyafet, ekstra çorap, eldiven, şapka ve ceket gibi soğuk hava malzemeleri taşımak.
 • Araç içi veya korunaklı ya da ısıtmalı bir alan gibi sıcak yerlerde mola vermek.
Uygun giysiler, soğuk koşullarda ısı kaybının ana bölgeleri olan başı ve açıkta kalan uzuvları korumalıdır. Çalışanın başı ve gövdesi, el ve ayaklardaki kan damarlarında dolaşımı sürdürecek kadar sıcak olmalıdır. Ellere ve ayaklara yeterli kan akışını sağlamak, aşırı durumlarda ampütasyona yol açabilen donmayı önlemenin anahtarıdır.

Soğuk Isırması​

Soğuk ısırması, donma nedeniyle vücudun bir bölümünde meydana gelen yaralanmadır. Kulaklar, parmaklar, burun ve ayak parmakları donma nedeniyle yaralanmaya karşı en savunmasız olanlardır. Soğuk ısırmasının belirtileri el ve ayaklara giden kan akışının azalması, uyuşma, karıncalanma veya batma hissi, ağrılar ve mavimsi, lekeli veya mumsu bir cilt olarak ortaya çıkar. Çalışanlar hem kendilerini hem de iş arkadaşlarını, etkilenen vücut kısmında, el veya ayak parmaklarında veya yakınında uyuşma, ağrı, batma veya karıncalanma gibi donma uyarı işaretleri açısından izlemelidir.

Soğuk ısırması, etkilenen bölgelerde his ve renk kaybına neden olur. Vücut dokusuna kalıcı olarak zarar verebilir ve ciddi vakalarda ampütasyona yol açabilir.

Alaska İş Güvenliği ve Sağlığı (AKOSH) Bölümü, şehir ve köylerin yanı sıra eyaletin daha izole bölgelerinde donma nedeniyle uzuv kaybı yaşandığını bildirmiştir. AKOSH, çalışanların kış aylarında termal içlik giymelerini, yalıtımlı ayakkabılar veya astarlı giysiler giymelerini, çift eldiven takmalarını ve tercihen kuş tüyü dolgulu ve iyi bir püsküllü parka giymelerini önermektedir. Bere, vücut ısısı kaybına karşı ek koruma sağlayabilir.

Ayrıca, uzun boylu ve zayıf kişilerde olduğu gibi, ağır sigara içicilerinin kan dolaşımı zayıf olabilir ve donmaya karşı daha hassas olabilirler. Ayrıca, alkol kullanımı kan damarlarının genişlemesine neden olarak vücut ısısının daha hızlı kaybedilmesine yol açabilir; bu da hem donma hem de hipotermi için bir risk faktörüdür. Sağlık sorunları nedeniyle kan dolaşımı azalmış olan veya aşırı soğuk havalara uygun giyinmemiş olan çalışanlarınızda donma riski artabilir.

Bir çalışan donma belirtileri gösteriyorsa, kişiyi mümkün olan en kısa sürede sıcak bir odaya almalısınız. Gerekmedikçe çalışanın donmuş ayakları veya ayak parmakları üzerinde yürümesine izin vermeyin, çünkü bunu yapmak doku hasarını artırabilir. Ayrıca, donmuş bölgeyi ovmayın veya masaj yapmayın, çünkü bu daha fazla hasara neden olabilir.

Çalışanın etkilenen bölgeyi ılık ama sıcak olmayan suya daldırmasını sağlayın. (Sıcaklık, vücudun etkilenmemiş kısımları için rahat bir dokunuş hissi vermelidir). AKOSH, uzuvların normal vücut sıcaklığının biraz üzerinde (yaklaşık 37 ila 40 C derece) karıştırılmış suda yeniden ısıtılmasını önermektedir.

Çalışanın etkilenen bölgeyi vücut ısısını kullanarak ısıtmasını da sağlayabilirsiniz. Donmuş parmakları ısıtmak için koltuk altı ısısı kullanılabilir. Isıtmak için bir ısıtıcı veya ısıtma yastığı ya da şömine, radyatör veya soba gibi diğer ısı kaynaklarını kullanmamalısınız, çünkü etkilenen bölgeler uyuşmuş olabilir ve kolayca yanabilir.

Donmuş uzuvlar yeniden ısınırken, soğuyan kan vücudun geri kalanına akmaya başlayabilir. Vücudun soğumasını önlemek için etkilenen çalışanın ılık sıvılar içmesini sağlamalısınız.

Hipotermi​

Uzun süre soğuğa maruz kalmak vücudun depoladığı enerjiyi tüketerek hipotermi riski oluşturur. Hipotermi, vücut üretebileceğinden daha hızlı ısı kaybetmeye başladığında meydana gelir ve ölümcül olabilir. Hipotermi, vücut sıcaklığı 35 C dereceye düştüğünde kontrol edilemeyen titreme ile başlayabilir.

Çalışanlarınızın kendilerini ve iş arkadaşlarını, konuşma bozukluğu veya koordinasyon eksikliği gibi hipotermi belirtileri açısından kontrol etmelerini sağlayın. Etkilenen bir çalışan başının dertte olduğunu bile inkar edebilir, bu nedenle belirtilere dikkat edin.

Hipoterminin aşamaları şunlardır:
 • Vücudun çekirdek sıcaklığı 36C dereceye düştüğünde, çalışanın cildi soluk, uyuşuk ve mumsu hale gelebilir ve kişi yorgunluk ve halsizlik belirtileri gösterebilir. Kaslar gerilebilir ve titreme başlayabilir. (Titreme, vücudun sürtünme yoluyla ısı yaratma girişimidir, kas dokusunun istemsiz kasılmasını ve genişlemesini içerir ve büyük ölçekte meydana gelebilir).
 • Hafif, vücudun çekirdek sıcaklığı 34C dereceye düştüğünde Yoğun ve kontrolsüz titreme başlar. Çalışan hala uyanık olabilir, ancak soğuk ağrı ve rahatsızlığa neden olduğu için hareketler daha az koordine hale gelebilir.
 • Orta derecede, vücudun çekirdek sıcaklığı 31C dereceye düştüğünde Titreme yavaşlayabilir veya tamamen durabilir. Duyarsızlık ve kafa karışıklığı başlar. Konuşma yavaşlar ve bulanıklaşır. Solunum yavaşlar ve sığlaşır, bunu uyuşukluk izler.
 • Şiddetli, vücudun iç sıcaklığı 31C derecenin altına düştüğünde. Cilt mavi-gri bir renge bürünebilir ve göz irisleri büyüyebilir. İşçi sarhoş görünebilir, herhangi bir sorunu olduğunu inkar edebilir ve hatta yardımı reddedebilir. Kişi yavaş yavaş bilincini kaybedebilir. Solunum çok az olabilir veya hiç olmayabilir ve işçi sözlü veya acı verici uyaranlara tepki vermeyebilir. Hatta ölü gibi bile görünebilirler.
Hipotermi belirtileri gösteren bir çalışanı ıslak ve rüzgarlı koşullardan çıkarıp sıcak bir odaya, barınağa veya araca götürmeniz gerekir. Daha sonra ıslak giysileri çıkarmalı ve çalışanı vücudun merkezinden ekstremitelerine kadar ısıtmalısınız.

Ulusal Mesleki Güvenlik ve Sağlık Enstitüsü (NIOSH), etkilenen çalışanın göğüs, kasık, baş ve boyun dahil olmak üzere vücudunun merkezinin elektrikli battaniye kullanılarak ısıtılmasını veya gevşek, kuru battaniye, giysi veya havlu katmanları altında ciltten cilde temas edilmesini önermektedir.

Diğer tedaviler arasında etkilenen çalışanın ısı torbaları, ısıtılmış taşlar veya havlu ya da giysilere sarılmış sıcak su şişeleri gibi ısıtılmış nesnelerle ısıtılması yer alabilir. Daha fazla ısı kaybını önlemek için etkilenen işçiye sıcak bir içecek de verebilirsiniz, ancak bu sadece işçinin yutkunma yeteneğine sahip net bir bilinç düzeyi sergilemesi ve işçinin zaten ısınmaya başlamış olması halinde geçerlidir.

Bununla birlikte, bir işçi ilk yardım önlemleriyle iyileşemezse, acil tıbbi hizmetleri çağırmanız ve tahliye için düzenleme yapmanız gerekebilir.

Soğuk yanıkları ve ayak donmaları​

Soğuk yanığı ve ayak donmaları kalıcı ve potansiyel olarak ciddi yaralanmalara yol açabilir. Soğuk yanığı, cildin donma noktasının hemen üstünden 16C dereceye kadar değişen sıcaklıklara maruz kalması sonucu cilt altındaki küçük kan damarlarının hasar görmesiyle oluşan ülserlerdir. Kızarıklık ve kaşıntı tipik olarak yanaklarda, kulaklarda, el ve ayak parmaklarında görülür. Hasar kalıcı olabilir ve kızarıklık ve kaşıntı ek maruziyetle geri dönebilir.

Çalışanlarınızın yalıtım için birkaç kat bol giysi giymesi gerekir çünkü sıkı giysiler ekstremitelere giden kan dolaşımını azaltır. Botlar yalıtımlı ve su geçirmez olmalı ve işçiler vücut ısısının baş yoluyla kaybını azaltmak için şapka takmalıdır.

Soğuk yanığı yaşayan işçilerin cildi yavaşça ısıtması, kaşımaktan kaçınması ve kaşıntı ve şişliği gidermek için kortikosteroid kremler kullanması gerekir. Kabarcıklar ve cilt ülserleri temizlenmeli ve örtülmelidir.

Ayak donması, ayakların uzun süre ıslak ve soğuk koşullara maruz kalması sonucu oluşan bir yaralanmadır. Ayaklar sürekli ıslaksa 16C kadar yüksek sıcaklıklarda siper ayağı oluşabilir. Islak ayaklar kuru ayaklara göre 25 kat daha hızlı ısı kaybeder. Ayaklar ıslak olduğunda, vücut ısı kaybını önlemek için kan damarlarını daraltarak ayaklardaki dolaşımı durdurur. Oksijen ve besin eksikliği ve toksin birikimi nedeniyle deri dokusu ölmeye başlar.

Ayak donması deride uyuşma veya kızarıklık şeklinde başlayabilir, ancak kabarcıklara veya ülserlere, deri altında kanamaya ve hatta ayağın koyu mor, mavi veya griye dönüştüğü kangrene yol açabilir.

Ayak donmasından muzdarip işçiler botlarını veya ayakkabılarını ve ıslak çoraplarını çıkarmalı ve ayaklarını kurulamalıdır. Ayrıca doku hasarına neden olabilecek ayaklarının üzerinde yürümekten kaçınmalıdırlar.

CO zehirlenmesi​

İş Güvenliği ve Sağlığı İdaresi'ne (OSHA) göre, yeterli havalandırma olmadan binaların içinde veya yarı kapalı alanlarda kullanılan yakıt yakan ekipman ve aletlerden kaynaklanan CO tehlikeleri ülke çapında işçilerin hayatına mal olmaktadır.

Yakıt yakan portatif jeneratörler ve alan ısıtıcıları, çalışmak için yanma kullanan ekipmanlar gibi yaygın CO tehlikesi kaynaklarıdır:
 • Kompresörler,
 • Fırınlar,
 • Gazla çalışan forkliftler ve diğer motorlu araçlar,
 • Elektrikli aletler,
 • Pompalar ve
 • Kaynak ekipmanları.
OSHA, işverenlerin etkili havalandırma sistemleri kurmalarını, kapalı veya kısmen kapalı alanlarda yakıt yakan ekipman ve araçları kullanmaktan kaçınmalarını ve CO tehlikelerinin bulunabileceği alanlarda CO dedektörleri kullanmalarını önermektedir.

CO maruziyetlerini, açık hava çalışma alanlarında soğuk ve yağışlı hava tehlikelerini ve sabit tesislerde kayma, takılma ve düşme tehlikelerini ele almak için bir planınız olsun.

Kaynak:
Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst