Korkuluk Standartları

Konu, 'Yüksekte Çalışmalar ve Emniyet' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Mesajlar:
  1.136
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  Amerika, Almanya ve Türkiye için korkuluk standartları

  OSHA (Occupational Safety and Health Administration) ABD merkezli olup, OSHA yönetmelik ve standartları uluslar arası platformlarda geçerlidir.

  DIN (Deutsches Institut für Normung-Alman Standart Enstitüsü) Standartları Almanya’ da çıkartılmış olup birçok ülkede kabul görmektedir ve uluslar arası niteliktedir.

  OSHA Standartlarına göre Azami Korkuluk Özellikleri:
  1. Korkuluk sisteminin üst trabzanı monte edildiği yüzey seviyesinden 107 cm  8 cm yukarıda olmalıdır. Şartlar gerektirdiğinde, üst trabzanın yüksekliği 1,15 m yi geçebilir, fakat korkuluk sistemi diğer performans kriterlerini karşılamalıdır.
  2. En az 53 cm yüksekliğinde hiçbir duvar veya siper yoksa, çalışma yüzeyi ile korkuluğun üst kenarı arasına tel örgü, orta profil vb. gibi koruyucular monte edilmelidir. Orta trabzanlar zemin ile korkuluk üst kenarı arasındaki mesafenin ortasına monte edilmelidir. Tel örgüler ise üst kenardan zemine kadar olmalıdır.
  3. Orta dikey elemanlar arasındaki mesafe 48 cm den fazla olmamalıdır.
  4. Korkuluk sistemi üst trabzanı dışa veya aşağı yönlerde uygulanan 890 N kuvvete dayanabilmelidir. Ara trabzanlar, ızgaralar ve ara dikey elemanlar dışa veya aşağı yönlerde uygulanan en az 666 N yüke dayanabilmelidir.
  Aşağıda OSHA ve DIN standartları ile ülkemiz yönetmelik korkuluk ölçülendirmelerini karşılaştırmalı olarak bulabilirsiniz.

  sfs.png

  Kaynak : isgtedbir.com
   
  Son düzenleme: 15 Ekim 2016
  Derviş10 ve Ersin Bozkurt bunu beğendi.