Küçük Işçilerin Sıcakla Imtihanı

Konu, 'Köşe Yazıları' kısmında Musa Kamil Ekin tarafından paylaşıldı.

 1. Musa Kamil Ekin

  Musa Kamil Ekin Yönetim Grubu

  Mesajlar:
  2.201
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma:
  BelKo ltd.şti.
  Küçük işçilerin sıcakla imtihanı...
  02.08.2015 Çocuk İşçilik

  [​IMG]
  Urfa'da 49 dereceyi bulan sıcaklarda çocuklar sokakta çöp toplayarak geçimini sağlıyor. Sıcaktan yorgun düşen çocuklar apartman aralarında serinlemeye çalışıyor.
  49 Dereceyi bulan Yaz aylarının kavurucu sıcaklarının yaşandığı Şanlıurfa'da çocuklar çöp toplayarak geçimini sağlıyor. Okulların tatil olmasını da fırsat bilen çocuklar gündüz vakti cadde ve sokaklarda biriken çöpleri toplayıp para kazanıyor. Kent merkezinde istihdam alanlarının kısıtlı olması sebebiyle çocuk işçiliğinde artış görülüyor. Özelikle Suriye mültecin yoğun olduğu Kentin çeşitli noktalarında çöp toplayan çocuklar kavurucu sıcaktan korunmak için apartman aralarında serinlemeye çalışıyorlar.
  Okul açılmasına 45 gün kala daha fazla çalıştıklarını anlatan çocuklar ailelerine yaz aylarında yardım etmek isteyen ve isminin açıklamayan bir çocuk, "Ailem daha okul kapanmadan batıya mevsimlik işçi olarak göç ediyorlar ama ben okumak istiyorum burada kalıp hem okulumu okuyorum hemde çöpten topladığım kağıt ve naylonlarla geçimimi sağlıyorum sabah erken kalkıyorum bir çok yeri geziyorum ama havalar çok sıcak oldu arabamı yanıma bırakıp apartman aralarında sıcaktan korunmak üzere dinleniyorum" dedi.

  http://www.guvenlicalisma.org/index...a-imtihani&catid=153:cocuk-iscilik&Itemid=242