Lastiğin okunması

Konu, 'Trafik ve Ulaşım Güvenliği' kısmında Fatih Özcan tarafından paylaşıldı.

 1. Fatih Özcan

  Fatih Özcan Site Kurucusu Site Kurucusu

  Mesajlar:
  1.219
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Firma:
  Sembol Construction
  Bir lastiğin kenarında (veya yanağında) bulunan bilgileri okuyarak, o lastik hakkındaki tüm temel bilgileri edinebilirsiniz.

  Yanak:
  reading-a-tyre_tcm1293-81551.gif
  Lastik Tipi

  Lastiğin doğru kullanımını tanımlar. P harfi (veya harf olmaması) bunun bir binek otomobili lastiği olduğu anlamına gelir. LT harfleri ise kamyonet/minibüs lastiği olduğunu gösterir.

  Lastik Genişliği
  Lastik genişliği, iki yanak arasındaki mesafenin milimetre cinsinden ölçülmesiyle elde edilir. Bu lastik 215 milimetre genişliğindedir.

  En-Boy Oranı
  Lastiğin kesit yüksekliğinin, lastik genişliğine oranıdır. 65 rakamı, yüksekliğin, lastik genişliğinin %65'ine eşit olduğu anlamına gelir.

  Yapım
  Bu, lastiğin nasıl bir araya geldiğini açıklar. "R", gövdenin kat kordonları anlamına gelen radyal kelimesi yerine kullanılır. Bu kordonlar, lastik boyunca, damaktan damağa radyal bir şekilde uzanan ve lastiğin gövdesini oluşturan kumaş katmanlarıdır. "B", lastiğin konvansiyonel bir yapıya sahip olduğu, yani, gövdedeki kat kordonlarının lastik boyunca iki damak arasında çapraz olarak uzandığı ve katların, birbirlerini desteklemeleri için farklı yönlerde yerleştirilmiş olduğu anlamına gelir.

  Jant Çapı
  Jantın bir uçtan bir uca genişliği anlamına gelir. Bu jantın çapı, 15 inçtir.

  Yük Endeksi
  Bir lastiğin, doğru bir şekilde şişirilmiş durumdayken taşıyabileceği azami yükü gösterir. Söz konusu azami yük, lastik yanağının başka bir kısmında libre ve kilogram olarak da belirtilmiştir.

  Hız Endeksi
  Bir lastiğin azami hizmet hızını gösterir. H, lastiğin azami hizmet hızının saatte 210 kilometre olduğu anlamına gelir. Lütfen bu sınıflandırmanın yalnızca lastiğin hız kapasitesiyle ilgili olduğunu, yasal olarak belirlenen hız sınırlarının aşılması için tavsiye EDİLMEDİĞİNİ unutmayınız ve aracınızı kullanırken hız sınırlarını aşmamaya özen gösteriniz.

  DOT
  Lastiğin, ABD Ulaştırma Bakanlığı (DOT) tarafından belirlenen güvenlik standartlarının tamamına uygun olduğu anlamına gelir. Bunun hemen yanında bir lastik tanımı veya seri numarası, yani en fazla 12 hanelik bir rakam ve harf karması bulunmaktadır.

  UTQG
  ABD Ulaştırma Bakanlığı tarafından geliştirilmiş bir kalite sınıflandırma sistemi olan Standart Lastik Kalite Sınıfları anlamına gelir. UTQG hakkında daha fazla bilgi edinmek için ‘Lastik Sınıfları' bölümüne bakınız.

  http://www.goodyear.eu/tr_tr/tire-advice/tire-information/how-to-read-a-tire.jsp