• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Maden Ocağında Dinamit Patlattırılan Tecrübesiz Işçi Gözünü Kaybetti

Maden Ocağında Dinamit Patlattırılan Tecrübesiz İşçi Gözünü Kaybetti
Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde, krom madeninde dinamit patlaması sonucu yaşanan iş kazasında 1 işçi ağır yaralandı.
20 saat önce
maden-ocaginda-dinamit-patlattirilan-tecrubes-7508033_x_o.jpg

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde, krom madeninde dinamit patlaması sonucu yaşanan iş kazasında 1 işçi ağır yaralandı. Yaralı işçinin amcası, patlamaya iş tecrübesi olmayan yeğeni Halil Topal’ın neden olduğunu söyledi. Topal’ın maden ocağında bir ay önce iş başı yaptığını anlatan amcası, yeğeninin yüzeyde çalışması gerekirken eline dinamit verilip yerin 12 metre altına gönderildiğini ve patlatma yapması istendiğini öne sürdü.

Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesine bağlı Topaktaş mahallesi Sergen mezrası yakınlarında krom madenin dinamit patlaması sonucu iş kazası yaşandı. Kazada bir ay önce işe başlayan 23 yaşındaki Halil Topal yüzünden ağır yaralandı. Gözünün birini kaybeden Topal’ın sağ bacağı kırıldı, diğer gözünde ise yüzde 80 oranında hasar oluştu.

Yaralı işçinin amcası, maden ocağındaki patlamanın ihmal sonucu yaşandığını savundu. Yeğeni Halil Topal’ın bir ay önce işe başladığını söyleyen Memiş Topal, yüzeyde çalışması gereken genç işçinin madene indirilerek dinamit patlatması yaptırıldığını öne sürdü. Çalışma esnasında dinamitin yeğenin elinde patladığını belirten amca Topal, ocakta gerekli denetimlerin yapılmadığını iddia etti.

'DENETİM YOK'

Kazayla ilgili bilgi veren Memiş Topal, şunları kaydetti: "Yeğenim Afşin Topaktaş köyünde krom maden ocağında bir ay önce işe girmiş. Yüzeyde çalışması gerekirken çocuğu dinamit patlatmak için görevi olmadığı halde yerin 12 metre altındaki ocağa indiriyorlar. Ocakta dinamit patlattırılıyor. Şirket yetkilileri de hastanede bize kuyuya düştüğünü söylediler, yeğenime de tembihte bulunmuşlar. Çocuğun yüzünde yanık var, gözünün birini kaybetmiş, birinde yüzde 80 kaybetme riski var deniyor. Madende denetimler yetersiz, kim çalıştırıyor, kimse bilmiyor."

'10 SAAT SEVK EDİLMEYİ BEKLEDİ'

Kazanın ardından yeğeninin Afşin’den Kahramanmaraş’a sevk edildiğini, şehir hastanesiyle tıp fakültesi arasında mekik dokuduklarını anlatan Topal, yeğenin 3 saat sedye üzerinde dolaştırıldığını belirtti. Kazanın üzerinden 10 saat geçtiğini ancak yeğenin sevk edilecek bir hastane bulunamadığını kaydeden Topal, şunları söyledi: "Hiçbir hastane kabul etmiyor, fakülteye gittik, 3 saat sedye üzerinde dolaştırıldı. Necip Fazıl Şehir Hastanesi'ne getirdik, yoğun bakımda, sevk edilecek yer aranıyor. Ya Ankara, ya İstanbul’a sevk edilecek ama sahip çıkan yok. Çocuk 9-10 saattir sevk olmayı bekliyor, belki erken müdahale edilse gözlerinin kurtulma ihtimali vardı. Gittikçe riske giriyor. Her yeri aradık ama hiçbir gelişme yok."

Haber Yayın Tarihi: 14.07.2015 13:07:00 CİHAN
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst