• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Haber Madenlerde iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemleri artacak

Madenlerde iş güvenliği ve işçi sağlığı önlemleri artacak
Zonguldak'ta kömür madenlerinde çalışan işçilerin iş güvenliği ve mesleki sağlık risklerinin araştırılıp eğitimin verilmesi amacıyla hazırlanan proje kapsamında protokol imzalandı.

Valilik toplantı salonunda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü, Bülent Ecevit Üniversitesi, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ile Ticaret ve Sanayi Odası arasında "Zonguldak Kömür Madenlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Araştırma Protokolü" kapsamında işbirliği protokolü yapıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Kasım Özer, yaptığı konuşmada, Zonguldak denilince akla "rızık kapısı" olduğu için yüceltilen kömürün geldiğini söyledi.

Yer altı kömür işletmelerinde özellikle sağlık problemlerini ortaya koymak için uzun zamandır var olan düşüncelerini projeye dönüştürdüklerini dile getiren Özer, şöyle konuştu:

"Çalışmayı buradan başlatıp Türkiye genelindeki meslek hastalıkları haritasını çıkarıp, önleme yollarını formülize edebiliriz. Önleyici tedbirlerin neler olduğunu tesbit etmek amacıyla uzman arkadaşlarımız bu projede yer alacaklar. İş yerlerimizi iş sağlığı ve güvenliği yönünden iyileştirmek amacıyla çalışanların sağlığına, iş yerinin güvenliğine ve iş verene zarar gelmemesi için adımlar atılacak. Bu çalışmayı Zonguldak'ta başlatarak Türkiye'nin çeşitli maden ve sanayi bölgelerinde devam ettireceğiz."

TTK Genel Müdürü Burhan İnan da kömür madenciliğinin dünyanın en zor işlerinden biri olduğunu vurgulayarak "Zonguldak'ta taş kömürü madenciliği diğer yer altı işletmelerine kıyasla daha büyük zorluklar ihtiva ediyor. Toza ve gürültüye maruz kalan kişilerin rahatsızlıklarını tesbit etmek zor bir iş. Kişi rahatsızlığı olsa da bunun farkında olmayabiliyor" diye konuştu.

Vali Yardımcısı Ahmet Mailoğlu ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı öncülüğünde bölgede işçi sağlığının yanı sıra iş güvenliği alanında yapılabilecekleri ortaya çıkartmak amacıyla protokolün hazırlandığını kaydetti.

Protokol, ilgili kurumların temsilcileri tarafından imzalandı.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Üst