• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Maktu Ücret Ve Diğer Ücret Türleri

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
MAKTU ÜCRET VE DİĞER ÜCRET TÜRLERİ

AKTİF 12 EYLÜL 2014.

maktu-ucret-ve-diger-ucret-turleri.jpg

MAKTU (AYLIK) ÜCRET

Çalışanın eline her ay aynı miktarda ücretin geçmesi ve hafta tatili, ulusal bayram, genel tatil gibi ücretlerin de içinde olduğu ücret türüdür. Ücretin sözleşmede bu şekilde belirtildiği durumlarda çalışana ayrıca hafta tatili ve genel tatil ücreti ödenmez, ödenen ücretin içinde olduğu kabul edilir.

Ancak, belirtilen günlerde işçinin çalışması halinde aylık maktu ücretlerinin 30’da 1’i günlük ücret kabul edilerek ayrıca ödeme yapılması gerekmektedir.

Maktu ücretin bir özelliği de çalışanın herhangi bir sebepten (izinli, istirahatli, mazeretli) işine devam edemediği günler için de ücretinden kesinti yapılamaz, ücret tam olarak ödenir.

DİĞER ÜCRET ÖDEME ŞEKİLLERİ
Saatlik, günlük, haftalık, parça başı, yüzde usulü vb. şekilde ücret ödeme şekilleri bulunmaktadır. Bu şekilde ücret alanlar hasta, izinli ya da benzeri nedenlerle çalışamadığı günler için ücret ödenmez. 28 gün olan ayda 28; 31 gün olan aylarda 31 günlük ücret ödenir. Ancak bu şekilde ücret alanlar için maktu ücrete istisna olan ve aylık ücretin içinde kabul edilen hafta tatil ücreti, genel tatil ücreti, ulusal bayram ücretinin ayrıca ödeneceği hususunda düzenlemeler bulunmaktadır.

Parçabaşı çalışan kişinin hafta tatili ücretinin çalışılmasa bile ayrıca hesaplanması ve ödenmesi gerekmektedir, eğer bu günlerde çalışma olursa bu saatler için ayrıca ücret hesaplaması gerekir.
 
Üst