• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Masa Başı Çalışanlara Beslenme Önerileri

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Sertifika
C Sınıfı
Firma
BelKo ltd.şti.
Masa Başı Çalışanlara Beslenme Önerileri
05 Ağustos 2014
1.
İşe özel araç ile gidip gelmek yerine, toplu taşıma araçlarını kullanın. Ayrıca fiziksel aktivitenizi artırmak için, 2-3 durak önce inerek ya da 2-3 durak sonra binerek yürüyüş yapabilirsiniz.

131.jpg


2.Oturduğunuz yerde, omuzlarınızı, kollarınızı ve bacaklarınızı 15 dakikada bir hareket ettirin. Gün içinde birkaç kez masa başında uygulayabileceğiniz egzersizleri uygulayın.

121.jpg


3.Ofiste 2 saatten fazla hareketsiz bir şekilde oturmayın. Örneğin çalışmanız sırasında bir şeye ihtiyacınız olduğunda,masadan kalkarak ihtiyacınızı kendiniz alın. Olabildiğince hareket etmeye özen gösterin, bu gün içinde harcadığınız kaloriyi de artırmış olacaktır.

111.jpg


4.Asansörü kullanmak yerine merdivenlerden inip çıkmaya çalışın. Bu metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur.

101.jpg


5.Ofiste toplantılarda veya kutlamalarda tüketilebilecek tatlı veya yaş pasta türündeki şekerli gıdalar, boş enerji kaynaklarıdır ve günlük alınan kalori miktarını artırarak vücutta yağ birikimine sebep olur. Haftada bir kez tüketilecek meyve tatlıları veya sütlü tatlılar, tatlı ihtiyacını karşılamaya yeterli olacaktır.

91.jpg


6.Lif içeriği yüksek besinler tokluk süresini artırır, vücut ile kan yağlarının artmasını engeller ve hareketsizlikten doğabilecek kabızlık sorununu azaltmaya yardımcı olur. Bu nedenle lifli besinler tüketmeye özen gösterin. Günlük tükettiğiniz meyve-sebze miktarını artırın ve haftada 2-3 defa baklagil tüketmeye çalışın. Bunun yanı sıra, beyaz ekmek yerine esmer ekmek ve pirinç yerine bulgur tüketmeye özen gösterin.

81.jpg


7.Kan şekerinizin düşmemesi için 2,5-3 saat aralıklarla beslenmeniz gerekir. Açlık başladığında ve kan şekeri düştüğünde, beynin fonksiyonlarında da azalmalar görülür; konsantrasyon bozulur ve zihinsel beceriler yavaşlar. Bu nedenle ara öğünlerinizde kepekli bisküvi, kepekli tost veya meyve, süt, ayran tüketebilir, ofisteki çekmecenizde kuru meyve, badem, ceviz ya da fındık gibi yağlı tohumlar, meyveli veya probiyotik yoğurt bulundurabilirsiniz.

7.jpeg


8.Öğle yemeği için dışarıya çıkmanız mümkün olmuyorsa, vereceğiniz siparişte fazla yağ ve kalori içeren yiyeceklerden kaçının. Kepekli sandviç ve ayran, ton balıklı ya da tavuklu salata gibi menüleri tercih edebilirsiniz.

61.jpg


9.Öğle yemeklerini ofise sipariş etmektense, dışarıda yemeye çalışın. Böylece hem aktivitenizi artırmış olursunuz, hem de daha sağlıklı besinler tüketebilirsiniz. Ayrıca ortamınızın değişmesi sizi motive edecek ve işinize daha verimli bir şekilde devam etmenizi sağlayacaktır.

51.jpg


10.Günlük su tüketiminiz ortalama 2-2,5 litre olmalıdır. Bu, hem bağırsak faaliyetleriniz hem de kilo kontrolünüz için önemlidir. Yoğun iş temposunda su içmeyi unutmamak için masanızda bir cam şişe bulundurun.

41.jpg


11.Çay, kahve tüketiminizi azaltın ve gazlı içeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Bu tür içecekler su içme isteğinizi azaltır ve vücudunuzun su dengesini bozar. Vücuttaki suyun azalması ise baş ağrısına, yorgunluğa ve dikkat problemlerine neden olabilir.

31.jpg


12.Mutlaka dengeli bir kahvaltı ile güne başlayın. Poğaça, açma veya börek gibi besinlerin yerine, tam tahıllı ekmek ve beyaz peynir ile yapılmış bir tost veya sütlü cornflakes gibi daha sağlıklı besinleri tercih etmek yararınıza olacaktır.

22.jpg


13.Çalışma hayatının koşullarından dolayı, sağlıklı yaşamak birçok kişiye uzak gibi görünür. Aslında biraz çabayla bunu gerçekleştirmek mümkün.

1-2.jpg


Muhasebe Network
 
Üst