• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Mekanik iş eldiveni

Fatih Özcan

Site Kurucusu
Katılım
7 Aralık 2013
Şehir
Yurt Dışı
Sertifika
Diğer Belge
Firma
ABL Group
TANIMI: Kullanan kişinin ellerini çalışma sırasında, çapak batmalarına, kesilmelere, sıyrılmalara ve cisim batmalarına karşı koruyan malzemedir.

eldiven.jpg

YAPISI: Eldivenler, deri, pamuklu kumaş veya dokuma kumaşın latex, doğal kauçuk, suni kauçuk, plastik, nitril v.b. maddelere daldırılmaları veya kaplanmaları şeklinde olabilecekleri gibi direk olarak bu maddelerden imal edilmiş olabilirler.

Eldivenler kullanım yerine göre beş parmaklı veya dört parmaklı bir arada baş parmak ayrı, sağ ve sol eller için ayrı ayrı üretilmelidir.Ayrıca kullanan kişiye çalışma sırasında zorluk çıkarmayacak şekilde esnek olmalıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ:

1- Eldivenler, delinmeye, kesilmeye ve mekanik zorlanmalara karşı dayanıklı olmalıdır.

2- Parmakların ve bileğin rahatlıkla hareket edebilmesi için esnek olmalıdır.

3- Ellerin, eldivenden çabuk çıkarılabilmesi gerektiği yerlerde kullanılacak eldivenlerin bilek kısmı elastiki ( lastikli ) olmasına dikkat edilmeli, sparişte bu durum göz önüne alınmalıdır.

4- Sağ ve sol eller için ayrı ayrı imal edilmelidir.Giyilip çıkarılması kolay olmalıdır.

5- Deri veya dokuma eldivenlerin avuç içi, parmak uçları, baş parmak arası takviye edilmiş olmalıdır.

6- Eldivenler deriden imal edilmiş ise şaplı deri kullanılmalıdır.

7-Deriden imal edilen eldivenlerin dikişleri naylon iplikten olmalı ve dikişler kullananı rahatsız etmemelidir.

8- Eldivenler hangi malzemeden imal edilirse edilsinler kullananın sağlığını bozacak alerjik bir sorun çıkarmamalı ve terletme yapmamalıdır.

9- Eldivenler madeni yağlara, hidrokarbonatlara ve kimyasal maddelere karşı mukavim olmalıdır.

10- Pamuklu kumaş üzerine kaplama veya daldırma şeklinde ve direk olarak latex, kauçuk, plastik, nitril vb. maddelerden imal edilen eldivenler yıkanabilir olmalı, yıkandığında daralma, esneme, sarkma ve diğer özelliklerini kayıp etmemelidir.

11- Pamuklu kumaş üzerine, latex, kauçuk, plastik, nitril vb. maddelerin kaplanması ve daldırılması şeklinde ve direk olarak bu maddelerden imal edilen eldivenler çok çeşitli olmalarından dolayı, eldivenlerin kullanılacağı alan mutlaka sipariş mektubunda belirtilmelidir.

Hafif İşler : Hafif metal işleri, yük indirme ve bindirme, montaj, paketleme, bakım işleri gibi.

Orta Ağırlıktaki İşler :Hafif metal işleri, yük indirme bindirme, montaj, çöp toplama, inşaat işleri,su ve elektrik tesisat işleri, genel bakım işleri gibi.

Ağır İşler : Ağır metal işleri, inşaat işleri, beton blok, briket, tuğla, kiremit işleri, ağaç işleri gibi.

12- Eldivenler, kullananların ellerine uyması için küçük, orta ve büyük boy olarak imal edilmeli, siparişte bu ölçülere göre miktarlar belirtilmelidir.

13- Eldivenler TS EN 388 de belirtilen özelliklere uygun olmalıdır.

14- Eldivenler üzerinde;

-İmalatçı Firma adı,
-İmal yılı,
-Eldiven boyu,
-(Büyük, orta ve küçük boy)

Silinmeyecek şekilde bulunmalıdır.

Kaynak : TEİAŞ
 

Ekli dosyalar

  • Mekanik iş eldiveni.doc
    1,5 MB · Görüntüleme: 10
Üst