• Sayın Üyeler,

    Site görünümünün gündüz açık renk tema, gece koyu renk tema olacak şekilde otomatik değişmesini sağlayan bir düzenleme yapılmıştır. Görünümün otomatik değişmesini istemiyorsanız, bu ayarı hesap tercihlerinizden kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Açık/Koyu temalar arasında ki geçişin otomatik olmasını istemeyen üyelerimiz üst menüde yer alan simgeler yardımıyla da kolayca geçiş yapabilirler.

    Site renklerinin günün saatine göre ayarlanmasının göz sağlığına faydaları olduğu için böyle bir düzenleme yapılmıştır. Fakat her üye görünüm rengini tercihine göre kullanmaya devam edebilecektir.

Memur Zamma Sevinirken 4/c’liye De Kadro Yolu Açıldı

Musa Kamil Ekin

Yönetim Grubu
Katılım
6 Nisan 2015
Firma
BelKo ltd.şti.
Memur zamma sevinirken 4/C’liye de kadro yolu açıldı...
25 Ağustos 2015 / 09:00
okan_guray_bulbul.jpg

Okan Güray Bülbül

Kamuda geçici görevlerde istihdam edilen ‘4/c’lilere kadro müjdesi… Toplu sözleşme görüşmelerinde “tam zamanlı çalışan geçici personellerin kadroya geçirilmesi konusunda çalışma yapılacaktır” ifadesi metne girdi.

MEMURLARLA hükümet arasında yürütülen toplu sözleşme görüşmeleri sonrasında mutabakat sağlandı ve toplu sözleşme imzalandı. Toplu sözleşme neticesinde memurların maaş konusunda önemli kazanımları oldu. Bunun yanında en az maaş zammı kadar önemli konularda da önemli adımlar atıldı. Bunlardan ilki eşi özel sektörde çalışan memurların tayin için gerekli 3 yıl sigortalılık şartının 1 yıla indirilmesi. Bu sayede pek çok ‘kavuşamayan çiftin’ bir araya gelmesi sağlandı. Bunun dışında 4/c’li personele kadro hakkı konusunda da ufukta umut görünüyor. 4/c’li olarak adlandırılan personel, kamuda geçici görevlerde istihdam edilmektedir.

NE MEMUR, NE İŞÇİ…

4/c’li personelin en büyük açmazı da kanundaki ‘işçi sayılmayan kişiler’ ibaresinden kaynaklanmaktadır. Yani ne memurlar, ne işçi. İşçi olmayan ve bu nedenle kamu sektöründeki işçilerin imzaladıkları toplu iş sözleşmelerinden yararlanamayan 4/c’liler, kamu görevlilerinin imzaladığı toplu sözleşmelerde de genellikle unutulmaktadırlar. Geçici personel konumundaki 4/c’lilerin sayısı son 8 yıldır hızla azalıyor. Amacı dışında kullanılmaya başlanan geçici personeller kadroya geçirilmeyi bekliyorlar. 4/c’li personellerin geçici işler dışında ve tam zamanlı olarak istihdam edilmeye başlanması bu kişilerin kadro hakkının en önemli gerekçesi. 2007 yılında geçici personel sayısı 77 bin kişiyken, bu sayı 8 yılda 22 bin 941’e geriledi.

‘KELLE KOLTUKTA’ ÇALIŞIYORLAR

1 yıldan az süreli işleri yapmakla görevlendirilen 4/c’lilerin önemli bir kısmı buradan emekli oluyorlar. Memurun istihdam güvencesi bu kişiler için söz konusu olmadığı için işten çıkarılmalar kolay olabiliyor. Bu nedenle 4/c’lilerin ‘kelle koltukta’ çalıştıklarını söylemek mümkün. 4/c’lilerin kadro isteklerinde istihdam güvencesi yatıyor.

SIRADA ‘SÜREKLİ İŞÇİLER’ VAR

Toplu sözleşme metninde memur ve sözleşmeli personel tarafından yürütülmesi gereken işlerde çalışan ‘sürekli işçiler’ için de kadro hakkı için çalışma yapılması öngörülüyor. Sürekli işçiler ve 4/c’lilerden kamuda sürekli nitelikteki ve memurlar eliyle yürütülmesi gereken işleri yapanların kadroya geçirilmeleri çok önemli.

ÇALIŞMA BAŞLATILIYOR

TOPLU sözleşme görüşmelerinden önemli bir netice çıktı ve “tam zamanlı çalışan geçici personellerin kadroya geçirilmesi konusunda çalışma yapılacaktır” ifadesi metne girdi. Sendikaların adım atılmasını hızlandırmaları şart. Bu çalışmaların bir an önce gerçekleştirilmesi ve tam zamanlı olarak çalışmaya başlayan ve bu nedenle geçici personel tanımının dışına çıkan kişilerin hak ettikleri kadrolara geçirilmesi sağlanmalıdır. Toplu sözleşme metninde geçici personellere ek ödeme, aile yardımı ve fazla mesai ödemesi yapılması konusunda düzenlemeler var. Ancak bu düzenlemeler yalnızca 4/c’lilerin eline bir nebze olsun fazla para geçmesini sağlayacak hükümler. Kadro için çalışma yapılması gerekiyor.

Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!


Please, Giriş Yap or Kayıt Ol to view URLs content!
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
Üst